Smrť v Krajine nikoho

Krajina nikoho. Koprodukčný film, Bosna a Hercegovina, 2001.

Predstavte si nepredstaviteľné: počas vojny v Juhoslávii sa v jednom zákope ocitnú traja vojaci: dvaja bosnianski a jeden srbský. Aby táto zápletka bola dokonalá, pod jedným zo zranených bosnianskych vojakov je tzv. skákavá mína – keď je pod záťažou, tak nevybuchne. Ak však prestane byť zaťažená, nastane výbuch, ktorý poznačí všetko v okruhu 50 metrov.

V zákope platí jedno pravidlo – kto má pušku, ten má pravdu. Bosniak so Srbom sa obviňujú, kto začal vojnu – Bosniak tvrdí, že Srbi; Srb zas, že Bosniaci. Nahnevaný Bosniak puškou namieri na Srba a znova sa pýta, kto začal vojnu. „My“, odvetí Srb. Situácia sa neskôr zopakuje, ale v opačnom garde.

Obaja vojaci – aj srbský, aj bosniansky – chcú prežiť a Bosniak hľadá pomoc pre svojho kamaráta, ležiaceho na skákavej míne. Bolo by však riskantné vyjsť zo zákopu, pretože nepriateľská strana by okamžite spustila paľbu. Na pomoc prichádza neutrálne UNPROFOR. Rozhodnú sa pomôcť vojakovi, ležiacemu na míne. Žiaľ, nepomôže ani nemecký pyrotechnik, ktorý hovorí, že tento druh míny nejde zneškodniť.

A tak sa spraví divadielko pre novinárov, že mínu sa podarilo zlikvidovať a zraneného odvážajú helikoptérou. V skutočnosti na nosidlách niesli pyrotechnikovu výstroj, ktorú prikryli dekou.

Na záver filmu každý odchádza od zákopu preč: vojaci si splnili úlohu, novinári to natočili. Výčitky svedomia má iba jeden seržant z UNPROFORu, plne si totiž uvedomuje, že v zákope nechali živého človeka umrieť.

Kameraman navrhuje jednej novinárke po skončení akcie, aby šli natočiť ešte ten zákop. Pre ňu je však „zákop ako zákop“. Kebyže to predsa len išli nakamerovať, našli by niečo neslýchané: raneného vojaka, ktorého doslova prikovala k zemi skákavá mína. Zábery by určite obleteli celý svet a príbeh mladého Bosniaka by sa stal celosvetovo známym. Nič také sa však nedeje. Bosniansky vojak ostáva v okope, sám a bezmocný. On ani nikto iný nesmie spraviť nič také, čo by dovolilo míne vyskočiť. Na konci toho všetkého je totiž smrť.

Matúš Demko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo