Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
05. novembec 2005

Smrť v Krajine nikoho

Krajina nikoho. Koprodukčný film, Bosna a Hercegovina, 2001. Predstavte si nepredstaviteľné: počas vojny v Juhoslávii sa v jednom zákope ocitnú traja vojaci: dvaja bosnianski a jeden srbský. Aby táto zápletka bola dokonalá, pod jedným zo zranených bosnianskych vojakov je tzv. skákavá mína – keď je ...

Krajina nikoho. Koprodukčný film, Bosna a Hercegovina, 2001.

Predstavte si nepredstaviteľné: počas vojny v Juhoslávii sa v jednom zákope ocitnú traja vojaci: dvaja bosnianski a jeden srbský. Aby táto zápletka bola dokonalá, pod jedným zo zranených bosnianskych vojakov je tzv. skákavá mína – keď je pod záťažou, tak nevybuchne. Ak však prestane byť zaťažená, nastane výbuch, ktorý poznačí všetko v okruhu 50 metrov.

V zákope platí jedno pravidlo – kto má pušku, ten má pravdu. Bosniak so Srbom sa obviňujú, kto začal vojnu – Bosniak tvrdí, že Srbi; Srb zas, že Bosniaci. Nahnevaný Bosniak puškou namieri na Srba a znova sa pýta, kto začal vojnu. „My“, odvetí Srb. Situácia sa neskôr zopakuje, ale v opačnom garde.

Obaja vojaci – aj srbský, aj bosniansky – chcú prežiť a Bosniak hľadá pomoc pre svojho kamaráta, ležiaceho na skákavej míne. Bolo by však riskantné vyjsť zo zákopu, pretože nepriateľská strana by okamžite spustila paľbu. Na pomoc prichádza neutrálne UNPROFOR. Rozhodnú sa pomôcť vojakovi, ležiacemu na míne. Žiaľ, nepomôže ani nemecký pyrotechnik, ktorý hovorí, že tento druh míny nejde zneškodniť.

A tak sa spraví divadielko pre novinárov, že mínu sa podarilo zlikvidovať a zraneného odvážajú helikoptérou. V skutočnosti na nosidlách niesli pyrotechnikovu výstroj, ktorú prikryli dekou.

Na záver filmu každý odchádza od zákopu preč: vojaci si splnili úlohu, novinári to natočili. Výčitky svedomia má iba jeden seržant z UNPROFORu, plne si totiž uvedomuje, že v zákope nechali živého človeka umrieť.

Kameraman navrhuje jednej novinárke po skončení akcie, aby šli natočiť ešte ten zákop. Pre ňu je však „zákop ako zákop“. Kebyže to predsa len išli nakamerovať, našli by niečo neslýchané: raneného vojaka, ktorého doslova prikovala k zemi skákavá mína. Zábery by určite obleteli celý svet a príbeh mladého Bosniaka by sa stal celosvetovo známym. Nič také sa však nedeje. Bosniansky vojak ostáva v okope, sám a bezmocný. On ani nikto iný nesmie spraviť nič také, čo by dovolilo míne vyskočiť. Na konci toho všetkého je totiž smrť.

Matúš Demko

Inzercia

Odporúčame

Metal for Jesus

Metal for Jesus

Hľadal som podľa možnosti čo najtvrdšiu hudbu s kresťanskými textami. Boli mi odporučené kapely ako P.O.D., Mortification či Soulfly. Už po prečítaní niekoľkých textov kapely Soulfly mi bolo jasné, že napriek poetickému názvu nemajú s kresťanstvom či s duchovnom nič spoločné, veď ktorá z kresťan...

Literárny cirkus Kolomana Kertésza Bagalu

Literárny cirkus Kolomana Kertésza Bagalu

Literárny cirkus rozložil svoje šapitó 13. októbra v bratislavskej A4. Po letnej festivalovej púti dostali možnosť zažiť literárnu akrobaciu aj Bratislavčania, študenti a všetci, ktorým do A4- nultého priestoru nebolo ďaleko. Hovoriac jazykom cirkusantov principál Koloman Kertész Bagala tam mal azda...

Max Kašparů predstavil knihu o kresťanskej vyrovnanosti

Max Kašparů predstavil knihu o kresťanskej vyrovnanosti

V novootvorenom kníhkupectve českého Karmelitánskeho nakladateľstva v Bratislave predstavil 20. októbra slovenský preklad svojej knihy Inými slovami obľúbený psychiater a zároveň katolícky diakon Max Kašparů. "Milosť predpokladá prirodzenosť," zhrnul jej pointu. "Stavajte rovné steny - rovné slovo, ...