Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. december 2015

Česká národná pamiatka Madona z Veveří patrí cirkvi, rozhodol súd

Národná galéria musí podľa dnešného právoplatného rozhodnutia pražského mestského súdu vydať rímskokatolíckej cirkvi gotický obraz Madona z Veveří.

Mestský súd tým potvrdil augustový verdikt Obvodného súdu pre Prahu 1, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Podľa odvolacieho súdu bolo preukázané, že ide o cirkevný majetok. "Československý štát sa k obrazu nikdy nesprával ako vlastník, ale vždy sa k nemu správal ako osoba, ktorá má ten obraz v úschove ako depozitum," odôvodnil rozsudok predseda odvolacieho senátu Milan Chmelíček.

Štát deklaroval nárok na obraz až prípisom z roku 1958, predtým vlastníctvo nikdy deklarované nebolo, čo súd bral ako jeden z hlavných dôkazov.

"Spokojní nie sme, berieme ale na vedomie názor odvolacieho súdu," uviedol po verdikte právny zástupca Národnej galérie Ondřej Kolíska s tým, že ešte zváži dovolanie na Najvyššom súde.

Cirkev žiadala uznanie vlastníctva obrazu a jeho vrátenie. Prvostupňový súd jej nároky tento rok v auguste uznal. "Súd dospel k názoru, že sú splnené všetky podmienky na vydanie obrazu," uviedla vtedy sudkyňa. Podľa nej obraz nepatrí medzi príslušenstvo kaplnky, ktorej vlastníkom sa štát stal v roku 1925.

Podľa cirkvi jej ale obraz patril až do roku 1958, čo doložila darovacím dekrétom ministerstva poľnohospodárstva. Národná galéria tvrdí, že na obraz sa cirkevný reštitučný zákon nevzťahuje, pretože štát obraz získal v 20. alebo 30. rokoch minulého storočia.

Podľa právneho zástupcu cirkvi Františka Severina galéria pred podaním žaloby odmietla ponuku, že dostane obraz na 50 rokov do bezplatnej výpožičky za to, že uzná jeho vlastníctvo cirkvi.

Madona z Veveří je namaľovaná temperovými farbami na dubovom dreve a je datovaná pred rokom 1350. Jej autorstvo je pripisované maliarovi z okruhu Majstra vyšebrodského oltára. V roku 1935 bol obraz zapožičaný na výstavu v Moravskom zemskom múzeu, po nej bol prevezený do Prahy, aby mohol byť zreštaurovaný, orámovaný a zasklený a už v hlavnom meste zostal.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva