Irackí kresťania dnes na Slovensko neprišli. Možno prídu zajtra (aktualizované)

Podľa informácií denníka Postoj priletia utečenci do Košíc. 

Ako sme včera informovali, irackí utečenci mali byť už v týchto hodinách na Slovensku. Podľa informácií denníka Postoj však 149 asýrskych kresťanov nemohlo priletieť dnes, ako to bolo naplánované. Napokon vraj dnes nemali k dispozícii voľné lietadlo. Z irackého Erbilu by tak podľa najnovších plánov mali priletieť zajtra na letisko v Košiciach, odkiaľ pôjdu do záchytného tábora v Humennom. 

Skupina kresťanov sa nachádza v utečeneckom tábore v Erbile, približne 25 rodín utieklo do Kurdistanu pred Islamským štátom, aby si zachránili holé životy. Projekt presídlenia týchto ľudí ohlásili minulý týždeň nitrianske biskupstvo a ministerstvo vnútra. Rodiny preverili naše bezpečnostné zložky, po absolvovaní procedúry v táboroch nášho migračného úradu dostanú azyl. 

K téme:
Vitajte, naši Iračania Zdieľať

Pôvodne mali utečenci priletieť už skôr, pre situáciu vo vzdušnom priestore nad Irakom a Sýriou sa let musel posunúť.  

Občianske združenie Pokoj a dobro ponúklo spolu s cirkvou v Nitre sieť dobrovoľníkov v nitrianskom regióne, kde by sa mohli po azylovom procese usadiť. Premiér Robert Fico však v nedeľu vyhlásil, že do obcí v okolí Nitry nepôjdu, ale štát nájde vlastné riešenie. 

-rp-

Foto: Anton Frič

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo