Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. december 2015

V Rusku odsúdili aktivistu na tri roky za účasť na nepovolených protestoch

Ruského aktivistu odsúdili v pondelok na tri roky väzenia v súvislosti s novým zákonom, ktorý sprísňuje tresty za účasť na nepovolených protestoch. Informovala o tom agentúra AP.

Moskovský súd udelil Ildarovi Dadinovi trest trojročného odňatia slobody za opakovanú účasť na nepovolených protestoch. Dadin sa tak stal vôbec prvou osobou, ktorú ruský súd poslal do väzenia v súvislosti so zákonom prijatým v roku 2014, na základe ktorého môže byť stíhaný ktokoľvek, kto porušil stanovené opatrenia ohľadne zhromažďovania sa, a to viac než dvakrát v priebehu 180 dní.

Odsúdenie Dadina už ostro kritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá verdikt súdu označila za "šokujúci a cynický útok na slobodu prejavu". Programový riaditeľ AI pre Európu a strednú Áziu John Dalhuisen dodal, že v súčasnosti je "oveľa nebezpečnejšie byť v Rusku mierovým aktivistom než kedykoľvek predtým".

Inzercia

Odporúčame

Jeden zo zadržaných Slovákov vo Švajčiarsku je stále vo väzbe

Jeden zo zadržaných Slovákov vo Švajčiarsku je stále vo väzbe

Jeden zo zadržaných Slovákov, ktorých švajčiarska polícia zadržala v súvislosti s prípadom podozrivého bankového výberu vo švajčiarskom Zürichu, je stále vo väzení. Pre TASR to potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Stano.