Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2015

Podľa odhadov vo francúzskych regionálnych voľbách vyhral Národný front

Francúzska nacionalistická strana Národný front (FN) je jasným víťazom prvého kola regionálnych volieb, ktoré sa včera konali v krajine. Vyplýva to z prvých prognóz francúzskych televízií, podľa ktorých strana Marine Le Penovej získala 29,5 až 30,8 percenta hlasov.

Na druhom mieste sú pravicoví Republikáni (LR) exprezidenta Nicolasa Sarkozyho a ich koaliční partneri s približne 27 percentami. Vládnuci socialisti prezidenta Francoisa Hollanda dostali spolu s ďalšou ľavicovou stranou celonárodne asi 23 percent hlasov, informovala agentúra DPA.

Regionálne voľby sa konali za mimoriadnych bezpečnostných opatrení po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra. Napätá atmosféra mohla pomôcť konzervatívcom a krajnej pravici, Národný front však nemusí dokázať preniesť včerajšiu podporu do víťazstva v druhom kole regionálnych volieb 13. decembra, uviedla agentúra AP.

Podľa DPA môžu v druhom kole socialisti rátať s podporou Zelených a radikálnej ľavice - strán, ktoré včera získali vyše desať percent hlasov.

Socialisti sa v druhom kole volieb stiahnu z dvoch regiónov

Vládnuca francúzska Socialistická strana (PS) v nedeľu večer oznámila, že v druhom kole regionálnych volieb nepostaví kandidátov v dvoch kľúčových regiónoch na severe a juhu krajiny, kde sa črtá víťazstvo krajne pravicového Národného frontu (FN) Mariny Le Penovej. Uviedol to šéf strany Jean-Christoph Cambadélis.

"V rizikových regiónoch, kde ľavica neporazí pravicu, sa Socialistická strana rozhodla blokovať víťazstvo extrémnej pravice," uviedol Cambadélis.

Sarkozy na margo výsledkov prvého kola volieb uviedol, že v druhom kole, ktoré sa uskutoční 13. decembra, odmieta akékoľvek spojenectvá so socialistami, len aby spoločným úsilím zabránili ďalšiemu víťazstvu Národného frontu. Rovnako zamietol aj myšlienku odstúpenia z druhého kola volieb v prospech PS.

Cambadélisovo rozhodnutie je presne opačné. Jeho slová o odstúpení zo súboja o hlasy voličov v regiónoch Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severe a Provence-Alpes-Côte d'Azur na juhovýchode Francúzska dáva väčšie volebné šance tradičnému rivalovi socialistov - Sarkozyho Republikánom. V oboch oblastiach získal FN okolo 41 percent hlasov.

Le Penová oznámila, že v prvom kole regionálnych volieb jej strana dosiahla "historické víťazstvo" a má schopnosť dosiahnuť "národnú jednotu".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva