Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2015

Vo voľbách by malo kandidovať 22 politických strán a hnutí a 1 koalícia

V budúcoročných parlamentných voľbách by malo kandidovať 23 politických strán, hnutí a koalícií. Kandidačnú listinu síce podalo až 24 strán, ale HZDS odmietlo zaplatiť volebnú kauciu 17.000 eur a teda nesplnilo zákonnú podmienku a kandidovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.

"Táto kandidačná listina nesplnila podmienky na to, aby mohla byť preskúmavaná štátnou komisiou a ako sa vyjadrili predkladatelia, zrejme ani nebude spĺňať. Nielenže neuhradili kauciu, ale sa vyjadrili, že ani neplánujú uhradiť," povedala zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová po uplynutí termínu na podávanie kandidačných listín.

Listinu podali a zaplatili kauciu Slovenská národná strana (SNS), Sloboda a solidarita (SaS), Most-Híd, VZDOR-strana práce, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA), Šanca, KDH, Smer-SD, Sme Rodina, Ľudová strana - naše Slovensko, SDKÚ-DS, TIP, Sieť, Komunistická strana Slovenska (KSS), Strana moderného Slovenska (SMS), Strana maďarskej komunity (SMK), SKOK, Odvaha - veľká národná a proruská koalícia, Prosperita Slovenska (lídrom kandidátky by mal byť Ľudovít Kaník), OĽaNO-NOVA, Priama demokracia, Strana zelených Slovenska a koalícia Spoločne za Slovensko (Nový parlament, Právo a spravodlivosť a Slovenská ľudová strana). 

Strany, hnutia a koalície mali na podanie kandidačných listín čas do polnoci 6. decembra. Spolu s kandidátkou museli zaplatiť aj volebnú kauciu vo výške 17.000 eur. Komisia listiny preverí a rozhodne o ich zaregistrovaní. Na registráciu má čas do 26. decembra. Komisia by podľa Chmelovej mohla listiny zaregistrovať už tento týždeň. Strany by zároveň mali dostať svoje čísla, pod ktorými budú kandidovať.

Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 5. marca 2016. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov. Oficiálna volebná kampaň sa začala 12. novembra. Politické subjekty môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur a musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí volebným moratóriom, 48 hodín pred dňom konania volieb (3. marca 2016). Dva týždne pred voľbami je zakázané zverejňovať volebné prieskumy (od 20. februára 2016).

Inzercia

Odporúčame

Nemecko a Francúzsko žiadajú EK o systematické kontroly na hraniciach Schengenu

Nemecko a Francúzsko žiadajú EK o systematické kontroly na hraniciach Schengenu

Nemecko a Francúzsko vyzvali Európsku komisiu (EK), aby sa postarala o systematické kontroly na vonkajších hraniciach Schengenu v súvislosti s utečeneckou krízou a hrozbou teroristických útokov. V spoločnom liste ministrov vnútra oboch krajín, Thomasa de Maiziera a Bernarda Cazeneuva, ktorého text má k dispozícii tlačová agentúra DPA, sa hovorí aj o nutnosti "cielenej reformy schengenského hraničného kódexu", upravujúceho tak kontrolu vonkajších hraníc Európskej únie, ako aj rezignáciu na kontroly na národnej úrovni.

Denník Svet kresťanstva