Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2015

USA sa podľa Ruska odmietli zaručiť za ukrajinský dlh

Vláda USA oficiálne odmietla poskytnúť záruku za ukrajinské záväzky. V sobotu (5.12.) to uviedli ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo financií. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moskva a Kyjev sa sporia o ukrajinské eurobondy, ktoré sú v ruskom vlastníctve. Ich hodnota predstavuje 3 miliardy USD (2,75 miliardy eur) a splatné sú 20. decembra. Rusko navrhlo reštrukturalizáciu dlhu, ak Západ poskytne záruky. Splatnosť sa mala rozložiť na rovnaké splátky a na tri roky.

Ukrajina však zahrnula tieto eurobondy medzi dlhopisy, ktoré majú byť reštrukturalizované v súlade s dohodou so skupinou najväčších veriteľov. Rusko sa však odmietlo zapojiť do týchto rokovaní.

"Tento týždeň sme dostali oficiálne odmietnutie americkej vlády týkajúce sa poskytnutia garancií za ukrajinské záväzky. Preto nám nezostáva nič iného než podniknúť právne kroky proti Ukrajine, ak 20. decembra plne neuhradí svoje záväzky," uviedla tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na ruské ministerstvo financií. Ministerstvo dodalo, že Rusko ponúklo Ukrajine lepšie podmienky než tie, ktoré požadoval Medzinárodný menový fond (MMF).

Ukrajina reštrukturalizuje svoj dlh, aby v rámci záchranného programu vedeného MMF zaplátala dieru vo financovaní vo výške 15 miliárd USD.

Inzercia

Odporúčame

Nemecko a Francúzsko žiadajú EK o systematické kontroly na hraniciach Schengenu

Nemecko a Francúzsko žiadajú EK o systematické kontroly na hraniciach Schengenu

Nemecko a Francúzsko vyzvali Európsku komisiu (EK), aby sa postarala o systematické kontroly na vonkajších hraniciach Schengenu v súvislosti s utečeneckou krízou a hrozbou teroristických útokov. V spoločnom liste ministrov vnútra oboch krajín, Thomasa de Maiziera a Bernarda Cazeneuva, ktorého text má k dispozícii tlačová agentúra DPA, sa hovorí aj o nutnosti "cielenej reformy schengenského hraničného kódexu", upravujúceho tak kontrolu vonkajších hraníc Európskej únie, ako aj rezignáciu na kontroly na národnej úrovni.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.