Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2015

Národný front si vo francúzskych regionálnych voľbách zrejme posilní pozíciu

Vo Francúzsku sa dnes koná prvé kolo regionálnych volieb, ktoré prebehnú len tri týždne po parížskych teroristických útokoch z 13. novembra. Hlasovanie budú preto sprevádzať sprísnené bezpečnostné opatrenia, predovšetkým v Paríži. 

Podľa prieskumov verejnej mienky vládnucich socialistov prezidenta Francoisa Hollanda čaká volebná porážka. Svoje pozície by si mal naopak výrazne posilniť nacionalistický Národný front (FN) i pravicoví Republikáni (LR) exprezidenta Nicolasa Sarkozyho. 

Národný front by mohol po prvom kole zaujať vedúcu pozíciu až v šiestich z 13 regiónov, napríklad v oblasti Nord-Pas-de-Calais-Picardie, kde kandiduje charizmatická šéfka strany Marine Le Penová.

Kandidáti Sarkozyho Republikánov by zasa mali ovládnuť väčšinu vplyvných regionálnych rád.

Socialisti sa ešte na poslednú chvíľu snažili zmobilizovať svojich voličov, aby sa zachovali ako vlastenci, aby prišli voliť a "prihlásili sa tak k republikánskym hodnotám: slobode, rovnosti a bratstvu".

V prieskumoch má FN takmer 30-percentnú podporu, Republikáni a ich spojenci za ním zaostávajú len o zhruba jehno percento. Podpora socialistov sa pohybuje okolo 23 percent, uviedla agentúra DPA.

Regionálne voľby, ktorých druhé kolo sa uskutoční 13. decembra, sú posledným testom rozloženia síl na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými a parlamentnými voľbami na jar 2017. Podľa analytikov môže dnesné hlasovanie výrazne pozmeniť rozloženie politických síl vo Francúzsku.

Voľby budú prebiehať v 13 regiónoch samotného Francúzska a v piatich francúzskych zámorských teritóriách. Hlasovacie miestnosti budú otvorené od 08.00 h do 18.00 h SEČ a prvé prognózy sa očakávajú najskôr hodinu až dve po ich uzatvorení.

Inzercia

Odporúčame

Materský príspevok na Slovensku nie je ani na úrovni minimálnej mzdy

Materský príspevok na Slovensku nie je ani na úrovni minimálnej mzdy

Materský príspevok na Slovensku je nízky a jeho maximálna výška je obmedzená. Poukázala na to riaditeľka Únie materských centier (ÚMC) Daniela Konečná, podľa ktorej je dôkazom toho, že v čase materstva nemožno hovoriť o nejakej podpore rodiny. Nárok vzniká spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Pri jednom dieťati sa materské poskytuje spravidla 34 týždňov.

Kresťania si dnes pripomínajú biskupa Mikuláša

Kresťania si dnes pripomínajú biskupa Mikuláša

Kresťania si v nedeľu 6. decembra pripomínajú sv. Mikuláša, biskupa, ktorý sa preslávil svojou veľkodušnosťou, milosrdenstvom a pomocou ľuďom. Na Slovensku i v okolitých krajinách sa na tento deň tešia najmä deti, pre ktoré je sv. Mikuláš symbolom rozdávania sladkostí, ovocia a iných darčekov. Kresťanom tento sviatok pripomína, že Boh im dáva každý deň množstvo darov bez toho, aby si ich niečím zaslúžili.