Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2015

Materský príspevok na Slovensku nie je ani na úrovni minimálnej mzdy

Materský príspevok na Slovensku je nízky a jeho maximálna výška je obmedzená. Poukázala na to riaditeľka Únie materských centier (ÚMC) Daniela Konečná, podľa ktorej je dôkazom toho, že v čase materstva nemožno hovoriť o nejakej podpore rodiny. Nárok vzniká spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Pri jednom dieťati sa materské poskytuje spravidla 34 týždňov.

"Materské vo väčšine prípadov nedosahuje ani výšku minimálnej mzdy. Je to naozaj len príspevok, a nie podpora rodiny. Je pravda, že od roku 2016 sa zvýši na 70 % z vymeriavacieho základu, čo prispeje k zvýšeniu rodinného rozpočtu. Je však stále obmedzený na maximum okolo 900 eur," konštatovala Konečná.

Únia sa obáva aj postupného skracovania rodičovského príspevku. "Odôvodňujú to tlakom Európskej únie. Naše rodiny si však nemôžu dovoliť slobodne sa rozhodnúť ostať s dieťaťom doma, pretože sa nedokážu z jedného príjmu uživiť," podčiarkla riaditeľka centra. Slovenské rodiny sú podľa nej naopak inšpiráciou, čo sa týka výchovy detí.

"Zisťujeme to v rámci rozhovorov so zástupkyňami materských centier z okolitých krajín. Do detí vložíme v prvých troch rokoch maximum, to sa nám vráti, keďže ide o najcitlivejšie obdobie v ich vývoji. Je dobré, že ho plnohodnotne môžeme ovplyvniť my rodičia. Ak však uvedieme výšku rodičovského príspevku, vyčarí to úsmev na tvári našich zahraničných kolegýň," povedala Konečná.

Podľa riaditeľa programu Dobrá novina a výkonného riaditeľa eRko Mariána Čaučíka predškolská výchova v rodine alebo u starých rodičov má svoje výhody v tom, že títo sa môžu dieťaťu individuálne venovať. "Vyrastajú v známom a bezpečnom prostredí. V škôlke majú viac podnetov, ale aj viac konfliktných situácií a nezanedbateľná je veľká chorobnosť detí, ak navštevujú škôlku," myslí si.

Problém zamestnávania matiek nie je podľa Čaučíka na Slovensku dostatočne riešený. "Je logické, že zamestnávatelia z dôvodu stability uprednostňujú mužov alebo slobodné ženy pred matkami. Bolo by potrebné hľadať riešenia na zmenšovanie hendikepu a diskriminácie matiek v prístupe k pracovným príležitostiam rôznymi motivačnými opatreniami," domnieva sa. Určitým riešením pre ženy matky by podľa neho mohla byť práca na znížený úväzok.

Inzercia

Odporúčame

Kresťania si dnes pripomínajú biskupa Mikuláša

Kresťania si dnes pripomínajú biskupa Mikuláša

Kresťania si v nedeľu 6. decembra pripomínajú sv. Mikuláša, biskupa, ktorý sa preslávil svojou veľkodušnosťou, milosrdenstvom a pomocou ľuďom. Na Slovensku i v okolitých krajinách sa na tento deň tešia najmä deti, pre ktoré je sv. Mikuláš symbolom rozdávania sladkostí, ovocia a iných darčekov. Kresťanom tento sviatok pripomína, že Boh im dáva každý deň množstvo darov bez toho, aby si ich niečím zaslúžili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.