Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2015

Fico: Nikto s nami nesúťaží, nikto neponúka lepšie spravovanie štátu

Opozičné strany na Slovensku si kladú jedinú otázku, a to, ako skresať Smeru-SD percentá vo voľbách.

Vo svojom prejave na slávnostnom sneme strany Smer-SD v Nitre to dnes vyhlásil premiér a predseda strany Robert Fico s tým, že so Smerom-SD nikto nesúťaží a nikto neponúka lepšie spravovanie vecí verejných.

"Odkazujem všetkým, ktorí sa radi hrabú v špine, že podpora verejnosti sa nedá budovať na špine, ale len na pozitívnom programe za niečo a na plnení verejných sľubov," odkázal Fico opozícii. V tejto súvislosti kritizoval aj opozíciou avizované odvolávanie ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD) pre kauzu kompy na Dunaji.

"Návrh podali 92 dní pred voľbami. Podať to môžu len politici, ktorí si želajú parlamentný kravál. Vedia, že to nemá šancu, ale robia tak, lebo nič iné nevedia. Nevedia súťažiť," povedal premiér.

Pravicových politikov sa pýtal, kto im bránil, aby aspoň jedna pravicová strana aspoň raz vyhrala voľby. "Prečo ste za 25 rokov nevyhrali voľby ani raz, ale moralizujete pri tých, ktorí ich vyhrali? Urobte to, aby už nikdy nevládol zlepenec, ale stabilná koalícia," odporučil.

Na margo rokovaní Mosta-Híd, KDH a #Siete o spolupráci Fico povedal, že ak sa tri strany stavajú do alternatívy, mali by verejnosti túto svoju víziu dopovedať. "Nikdy totiž nebudú schopní vytvoriť väčšinu a budú potrebovať SaS aj OĽaNO. Budú teda potrebovať nový zlepenec," myslí si.

Inzercia

Fico pripomenul, že strana Smer-SD nebola ako silná sociálno-demokratická alternatíva zakladaná ani zo zúfalstva, ani zo zábavy. "Stranu Smer sme zakladali ako dlhodobý projekt, ako záruku rovnováhy na slovenskej politickej scéne. Priznávam, že máme svoj vlastný štýl. Vôbec sa nehnevám, ak nás niekto vníma ako prirodzených, neotesaných a ľudových. Sociálna demokracia na Slovensku je realita, to nie je žiadne snívanie," zdôraznil Fico.

Stranu Smer-SD charakterizoval v piatich bodoch. "Sme základom stability politického systému. Sme dôveryhodní, lebo plníme sľuby a záväzky. Sme čitateľní, naša politika vychádza z Ústavy SR. Sme kompetentní - znížili sme verejný dlh aj deficit, vytvorili sme podmienky na udržateľný hospodársky rast. A sme poučení, že pri pochybeniach, ktoré prichádzajú, musíme vyvodzovať politickú zodpovednosť a postaviť sa za svojich ľudí, ak sú obeťami vymyslených a politicky motivovaných útokov," deklaroval.

Robert Fico sa opäť nevyhol ani migračnej kríze. "Som hrdý, že Smer-SD sa postavil proti falošnej solidarite a za ochranu slovenských záujmov. Etika mlčania malých krajín musí skončiť. Musíme nahlas vyjadrovať svoje názory, lebo európska politika zlyhala. Treba sa sústrediť na stabilizáciu bezpečnostnej situácie v krajinách ako Sýria a na spoluprácu s krajinami, kde sú tábory s utečencami, najmä Turecko, Libanon a Jordánsko. Treba tiež chrániť schengenskú hranicu a odčleniť ekonomických migrantov od tých, ktorí reálne potrebujú pomoc," načrtol riešenia Fico s dôvetkom, že povinné kvóty na prerozdelenie utečencov sú fiasko a sú technicky nezrealizovateľné.

"Každý nelegálny migrant musí vedieť, že bude zadržaný a poslaný preč. Bezpečnosť SR a jej občanov sú pre našu vládu na prvom mieste, až potom idú záujmy migrantov a všetko ostatné. Slovensko chránime a ochránime," uzavrel.
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva