Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2015

ECB urobí čokoľvek na zabezpečenie cenovej stability, tvrdí Draghi

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi deň po poslednom zasadnutí Rady guvernérov zdôraznil, že banka je odhodlaná prijať ďalšie opatrenia v boji s dlhodobo extrémne nízkou infláciou. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nemôže existovať žiadna hranica, kam až sme ochotní zájsť v rámci nášho mandátu pri použití nástrojov, ktoré máme k dispozícii," povedal dnes Draghi v New Yorku. ECB prijme ďalšie opatrenia, ak to bude potrebné na zabezpečenie cenovej stability.

Draghi je optimistický ohľadom vývoja spotrebiteľských cien. V eurozóne podľa neho prinajmenšom nehrozí riziko deflácie. Euro počas Draghiho prejavu oslabilo a jeho kurz klesol na dnešné minimum 1,0836 USD/EUR.

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostáva v blízkosti nuly a v najbližších rokoch sa nepočíta s jej zvýšením smerom k inflačnému cieľu ECB. Banka zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod úrovňou 2 %.

Podľa aktuálnych prognóz počíta ECB v tomto roku s nárastom spotrebiteľských cien o 0,1 %. V roku 2016 by sa inflácia mala zrýchliť na 1 % a v roku 2017 na 1,6 %.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.