Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2015

V irackom Sindžáre našli po vyhnaní islamistov 16 masových hrobov

Najmenej 16 masových hrobov objavili pri meste Sindžár na severe Iraku po tom, ako boli z oblasti pred mesiacom vyhnaní ozbrojenci z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Informovala o tom dnes misia OSN v Iraku, ktorej vyjadrenie priniesla agentúra AP.

Islamisti z IS sa mesta Sindžár a jeho okolia zmocnili vlani v lete a potom zabili a zotročili tisíce jeho obyvateľov, príslušníkov národnostnej a náboženskej menšiny jezídov. Desaťtisíce jezídov ušli do neďalekého irackého Kurdistanu.

Islamistov začiatkom novembra vytlačili zo Sindžáru kurdskí bojovníci s leteckou podporou Spojených štátov. Odvtedy sa opakovane objavujú správy o náleze masových hroboch s predpokladanými telesnými pozostatkami zabitých jezídov. V jednom z nich objavili telá takmer 80 starších žien a v ďalšom okolo 50-60 obetí rôzneho pohlavia a veku.

Starosta Sindžáru Mahma Chalíl pre agentúru AP uviedol, že v samotnom meste a jeho okolí sa našlo 17 hromadných hrobov. Nespresnil, koľko obetí by sa v nich mohlo celkovo nachádzať.

Preskúmanie nájdených hrobov a identifikácia telesných pozostatkov potrvá minimálne niekoľko mesiacov, keďže mnohé z lokalít sa nachádzajú v blízkosti aktívnych frontových línií.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.