Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Rodina
27. september 2021

Dieťa podľa aplikácií

Keď počúvame viac mobily ako svoje rodičovské inštinkty

Čoraz viac rodičov sa spolieha na svoje mobily. Tie im pripomenú, že majú dieťa nakŕmiť, prebaliť, ale aj zobudiť, ak už spalo podľa aplikácie príliš dlho.

Keď počúvame viac mobily ako svoje rodičovské inštinkty

Ilustračné foto: Flickr.com

Pamätáte sa ešte na tamagoči? V 90. rokoch to bol ošiaľ, takmer každé dieťa si vychovávalo svoje vlastné digitálne zvieratko. Systém ho upozornil, že ho treba nakŕmiť, postarať sa oň, pohrať sa s ním.

Súčasné technológie, ktoré ponúkajú rodičom pomoc so starostlivosťou o dieťa, túto hru nápadne pripomínajú. Rodičia si môžu vyberať z tých najrôznejších aplikácií do telefónov či tabletov, aby si pomohli pri svojich povinnostiach.

Či už chcete pripomínať kŕmenie, rýchlo dieťa uspať, alebo vypočítať, koľko by cez deň vôbec malo spať, ak chcete, aby vám prespalo celú noc, môžete si vybrať zo širokého zoznamu aplikácií zadarmo. Pre náročnejších používateľov je za nejaký poplatok k dispozícii aj vypracovanejší model.

Pre niekoho je to už samozrejmosť, pre iného neuveriteľná vec. Prax ukazuje, že čoraz viac rodičov pristupuje ku každodennej starostlivosti o dieťa ako k niečomu, čo musí mať riadny systém a dokonalú organizáciu. Výsledkom je dieťa projekt, nie jedinečná a spontánna bytosť, ktorá si pýta jesť či sa vyciká viac či menejkrát do dňa, ako uzná mobilná aplikácia za vhodné.

Uspávanie? Žiadny problém

Predstavme si najskôr, aká je najbežnejšia ponuka pre rodičov. Najväčší úspech majú aplikácie na rýchle a spoľahlivé uspávanie dieťaťa. V ponuke sú viaceré aplikácie s rôznymi zvukmi, ktoré dieťa najčastejšie uspia.

Novorodenci majú v obľube zvuky pripomínajúce tie, ktoré dôverne poznajú z maternice. Sú v ponuke. Ak vaše dieťa najľahšie zaspí počas jazdy autom, nie je problém, nájdete v nej aj zvuky idúceho auta. Samozrejme, nechýba zvuk mora či padajúceho dažďa.

Detskí fajnšmekri si však vraj najviac zgustnú najmä na takzvanom bielom šume, pričom zvuky zapnutého vysávača patria medzi najvyhľadávanejšie. A ak je niekto fanúšikom klasiky, nájdete v týchto aplikáciách aj obyčajné uspávanky. Už ich nemusia deťom spievať rodičia.

„Nastavíte si, ako dlho sa majú zvuky prehrávať, aby ste mali istotu, že dieťa stihne zaspať. Takže môžete uspávať a zároveň variť alebo odpočívať. Vhod príde aj monitor plaču, ktorý vybrané zvuky automaticky znovu prehrá, keď sa dieťa zobudí,“ píše sa v popise k aplikácii, ktorá ponúka rodičom pomoc s uspávaním. Rodičia tak môžu robiť svoju prácu alebo oddychovať bez toho, aby odbehli k svojmu dieťaťu, keby sa neplánovane zobudilo skôr.

Niektoré náročnejšie aplikácie dokonca cez mobil premietajú počas zvukov na stenu tancujúce hviezdičky. Stačí, že máme starší smartfón, ktorý necháme dieťaťu pri postieľke a zosynchronizujeme ho s tým svojím. Ak sa dieťa v spánku pomrví a potrebuje počuť hlas matky, stačí sa mu z inej miestnosti cez telefón prihovoriť.

Pamätáte sa ešte na odporúčania odborníkov, aby sme pre zachovanie kvalitného spánku mali zapnutý mobil čo najďalej od hlavy? Najlepšie aby sme ho v spálni nemali vôbec? Pri novorodencoch už akosi takíto striktní nie sme.

Časom možno už upadnú do zabudnutia príbehy rodičov o komplikovanom uspávaní. O hopsaní na fitloptách, o nachodených kilometroch v kočíkoch po svojom byte či falošnom speve pripomínajúcom uspávanky len s riadne prižmúrenými očami. Pri spomínaní na vlastné zúfalé časy sa tieto udalosti menia na veselé príbehy. Tých už zrejme bude menej.

Kedy kŕmiť, kedy prebaliť

Rodičia si môžu vybrať aj z aplikácií, ktoré pomôžu s dojčením či kŕmením. Ešte nie sme síce tak ďaleko, že by deti nakŕmili namiesto rodičov, ale aspoň im pripomenú, že už je čas.

„Dojčenie a kŕmenie nebolo nikdy jednoduchšie. Aplikácia vám totiž vždy pripomenie, kedy je čas vášho malého potomka nakŕmiť či dokonca kedy mu máte vymeniť plienku, alebo ho uložiť do postieľky. Navyše si pomocou tejto aplikácie môžete vytvoriť aj podrobnejšie štatistiky o dojčení, spánku, váhe a výške dieťatka, ktoré potom môže jednoduchšie zhodnotiť aj váš detský lekár.“

Vďaka aplikácii si matka robí podrobné záznamy, z ktorého prsníka dojčila, ako dlho a vypočíta jej, koľko približne mlieka dieťa vypilo. Takto aspoň nezabudne striedať prsníky. Aby bol údaj presnejší, viaceré aplikácie matkám odporúčajú si z prsníkov mlieko odsať, aby vedeli, koľko mlieka vôbec majú.

Viacerí kritici týchto aplikácií však upozorňujú, že matkám vyjdú aj tak nepresné údaje, pretože je rozdiel v množstve mlieka, ktoré si odsaje odsávačkou, a v tom, ktoré si prirodzene odsaje dieťa samo. Tvrdia, že ak má matka s dojčením komplikácie, tieto aplikácie v nej skôr vyvolajú úzkosť a frustráciu naproti sľubovanému uľahčeniu prvých týždňov a mesiacov s bábätkom.

V recenziách používateľov však prevažujú najmä kladné hodnotenia. „Aplikácia obsahuje časovač dojčenia alebo odsávania a zaznamená plienky na cikanie alebo kakanie,“ píše jedna zo spokojných matiek používateliek. „Uľahčuje sledovanie týchto vecí, keď ste unavení a vyčerpaní.“

„Táto aplikácia mi pomáha udržiavať si zdravý rozum,“ píše ďalšia spokojná používateľka. „Pomáha mi, keď si nepamätám, kedy som naposledy kŕmila. Tiež mi pomáha sledovať, z ktorej strany by som mala dojčiť,“ dodáva.

Tento systém zaznamenávania je v niektorých prípadoch skutočne praktický a pomôže si spraviť prehľad v prípade detí so zdravotnými problémami. Pochvaľujú si ho mamy predčasniatok či detí, ktoré v prvých dňoch po narodení prekonávali silnú žltačku.  „Zaznamenávanie plienok som si veľmi obľúbila. Dcéra bojovala so žltačkou, potrebovala som sa uistiť, že mala dostatok tekutín,“ chváli aplikáciu v recenziách jej ďalšia používateľka.

Inzercia

Čoraz častejšie siahajú po technickej pomoci najmä zaneprázdnení rodičia, ktorí popri bábätku aj pracujú. Údaje sa dajú zosynchronizovať s ďalším smartfónom, čo matky využívajú, ak sa o dieťa stará iná osoba, či už otec, iný príbuzný, alebo opatrovateľka. Nemusia pri odovzdávaní dieťaťa nič odkazovať. To, koľko jedlo, spalo a čo všetko by ešte malo do konca dňa absolvovať, vidia druhí prehľadne na obrazovkách svojich telefónov.

Postupom času majú s aplikáciami skúsenosti čím ďalej tým viac aj mamy u nás, čo dokazujú diskusie na slovenských verejných fórach. Nechápu, čo by malo byť zvláštne na ich používaní. „Doba ide dopredu. Prečo si ľudia stále neperú v rukách pri potoku, netkajú ľan na krosnách, nemelú doma múku?“

Priznávajú však, že aj tieto aplikácie majú svoje limity. Starosti im robí napríklad zaznamenávanie plienok, ktoré pozná len pocikanú alebo pokakanú plienku. Čo však s plienkou, ktorá zachytila obe „nehody“ naraz? Niektoré aplikácie totiž na to nemysleli, iné zrejme aj po sťažnostiach používateliek už tento problém vyriešili.

Niektoré mamy, ktoré sa rozhodli starať sa o novorodenca za pomoci aplikácií, to nakoniec vzdali. Dôvod? Aj keď bol výsledok aplikácie príťažlivý a videli prehľadne potreby svojich detí i ich denný režim v tabuľkách či grafoch, bolo to únavné.

„Aplikáciu som skúsila, ale za mňa bola úplne o ničom. Kým som vyťukala, koľko som dojčila z ľavého prsníka, kedy som dojčila z pravého... Cez deň to ešte šlo, ale v noci som bola rada, že rýchlo nadojčím a spíme ďalej, len ma to zbytočne prebralo. Za mňa úplne zbytočná vec,“ píše jedna z matiek o svojej skúsenosti.

Otázkou je aj, ako majú matky naložiť so skutočnosťou, ak si dieťa pýta jesť skôr, ako by podľa aplikácie malo nastať kŕmenie. Alebo si chce pospať dlhšie, ako aplikácia uznala za vhodné. Technika totiž nemá s individuálnymi potrebami nášho potomka žiadne zľutovanie. Keď treba jesť, musí sa jesť, keď treba vstávať, spánok treba prerušiť.

Uspi svojho Sleepasaura

Ale aby neboli ukrátení ani rodičia starších detí, ktorí nemajú trpezlivosť s vrtochmi svojich ratolestí pri zaspávaní, vývojári technológií, ktorí majú za cieľ uľahčiť rodičovstvo, mysleli aj na túto alternatívu. 

Ak vaše dieťa chce pred spaním trikrát piť, päťkrát sa na niečo posťažovať a aspoň dvakrát ešte zájsť na toaletu, kým na rovinu povie, že chce pri zaspávaní držať za ruku svoju mamu či tata, môžete to zaraziť už na začiatku. A hneď má rodič pokojnejší večer.

Je to jednoduché, cez telefón mu predstavíte šikovnú aplikáciu – dinosaura Sleepasaura, pričom úlohou vášho dieťaťa je uspať ho. Podľa autorov aplikácie to bude vašu ratolesť motivovať tiež k spánku.

Keď teda príde večer a dieťa uložíte do postele, spustíte aplikáciu a dieťa si vyberie jedného zo siedmich milo vyzerajúcich dinosaurov. Jednou z možností je napríklad čarovný prášok, ktoré vaše dieťa spustí na dinosaura. Ten ho uspí.

Rodičia potom nastavia dinosaurovi dĺžku spánku a môžu vybrať aj nejakú pieseň na uspávanie. Nad dinosaurom budú pomaly premávať oblaky, on bude spokojne odfukovať a vaše dieťa zaspí s pohľadom upretým na obrazovku vášho telefónu sledujúc spánok dinosaura.

To je len jedna z možností, ktoré ponúka trh na zaspávanie dieťaťa nad obrazovkou smartfónu. Netreba vôbec pochybovať o tom, že pri troche hľadania sa dá nájsť množstvo ďalších variácií.

Je to skutočne pomoc?

Je toto skutočne pomoc pri zvládaní náročných rodičovských povinností, ako sľubujú autori aplikácií? Áno, doba ide dopredu a prečo si nepomôcť tým, čo nám ponúka.

Ak si však rodičia myslia, že vývojárom týchto aplikácií ide o pomoc, sú na omyle. Upozorňuje na to Joel Michael Reynolds, odborný asistent na Filozofickej fakulte na University of Massachusetts Lowell.

„Tieto aplikácie nie sú primárne navrhnuté tak, aby sledovali bezpečnosť detí a pomáhali rodičom. Sú navrhované nato, aby zarábali peniaze, a to zhromažďovaním množstva informácií o ich používateľoch ďalším organizáciám,“ napísal v jednom zo svojich článkov, v ktorom upozorňuje, že neustálymi aktualizáciami a vylepšovaním funkcií sa predávajú údaje napríklad reklamným agentúram či politickým stranám pred volebnými kampaňami.

Reynolds upozorňuje aj na to, že mobilné aplikácie zmenia naše rodičovstvo. V prvých mesiacoch života dieťatka podrobne zaznamenávame základné potreby, vyhodnocujeme ich, uchovávame si grafy. No a keď bude dieťa staršie, sledujeme zariadeniami ich pohyb či komunikáciu s ostatným svetom. Ani si nevšimneme ako, zmeníme svoju hlavnú úlohu, ktorou je výchova, na dozor nad dieťaťom.

S používaním týchto aplikácií sa vkráda do nášho rodičovstva aj nový problém. Z cesty sa stáva cieľ. Už nejde o to, že treba nakŕmiť dieťa, prebaliť ho, uspať ho a nechať ho odpočívať, aby bolo spokojné. Musí jesť a spať a cikať či kakať tak, ako vypočítala aplikácia.

Dieťa musí plniť svoje úlohy už od narodenia. A tu sa opäť vraciame k nebezpečenstvu vnímania dieťaťa ako nejakého projektu. Viac ako na jeho potrebách nám záleží na tom, aby podávalo také výkony, ktoré by vo svojom veku podávať malo. Grafy, zoznamy či tabuľky nepustia. Keď dôjde k odchýlkam, rodič znervóznie a začne spochybňovať samého seba. Odborníci varujú, že ak si nezachováme zdravú mieru pri vypomáhaní si technológiou, prídeme o prirodzený rodičovský inštinkt, ktorý nám napovie, čo naše dieťa skutočne potrebuje.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.