Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2015

Bundestag schválil zapojenie Nemecka do boja proti Islamskému štátu

Poslanci Spolkového snemu (Bundestag) schválili dnes účasť nemeckých ozbrojených síl na vojenskej operácii západnej koalície voči tzv. Islamskému štátu (IS) v Sýrii.

Z 598 zákonodarcov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní, 445 podporilo príslušný návrh vlády, 146 bolo proti a sedem sa zdržalo hlasovania.

Koaličná vláda navrhla, aby Nemecko poskytlo na podporu boja proti IS maximálne 1200 vojakov, šesť prieskumných lietadiel Tornado, jedno tankovacie lietadlo, satelitnú techniku a fregatu.

Kabinet odobril mandát, ohraničený predbežne 31. decembrom 2016, v utorok na osobitnom zasadnutí, prvé čítanie v Spolkovom sa konalo v stredu.

Súhlas s misiou Bundeswehru vyslovili takmer výhradne poslanci koaličných kresťanských (CDU) a sociálnych demokratov (SPD). Strana Ľavica vopred avizovala, že bude jednotne hlasovať proti, takýto postoj mala aj drvivá väčšina členov poslaneckého klubu zelených.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová tento týždeň počas hodiny otázok v parlamente povedala, že šesť vojenských lietadiel Tornado a 400-500 vojakov bude potrebných na prieskumné lety a vyhodnocovanie snímok. Lietadlá sa však nezúčastnia na bombardovaní cieľov v Sýrii.

Ďalších 300 príslušníkov Bundeswehru má slúžiť na fregate Augsburg zabezpečujúcej ochranu lietadlovej lode Charles de Gaulle, ktorú k brehom Sýrie vyslalo Francúzsko.

Podľa von der Leyenovej bude súčasťou misie proti IS taktiež 150 nemeckých vojakov obsluhujúcich tankovacie lietadlá, ktoré využijú i francúzske sily, zatiaľ čo v hlavných stanoch koalície proti IS by mohlo pôsobiť až 50 nemeckých dôstojníkov.

Inzercia

Nemecká vláda počíta s tým, že prvý rok misie bude stáť 134 miliónov eur.

Šéfka frakcie strany Ľavica v Bundestagu Sahra Wagenknechtová považuje operáciu proti IS od základu za zlú a nebezpečnú. Kritizovala, že po teroristických útokoch v Paríži majú teraz zomierať nevinní ľudia v Sýrii. Za lož označila v dnešnej rozprave tvrdenie, že vojenská operácia má oslabiť IS.

"Vojna je teror, ktorý produkuje nový teror," čo ukázala aj misia v Afganistane, uviedla Wagenknechtová, podľa ktorej je nasadenie Bundeswehru v rozpore s medzinárodným právom a s nemeckou ústavou.

Predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen (CDU) označil Wagenknechtovej postoj za "ideologicky zmätený". Európa podľa neho musí uznať svoju zodpovednosť za krízový región Blízkeho východu a musí konať aj záujme vlastnej bezpečnosti.

Bez politického konceptu by bola vojenská operácia proti IS odsúdená na neúspech a naopak - diplomacia by nemala šancu bez vojenskej prítomnosti, konštatoval Röttgen.

Odporúčame

Ministri EÚ rokujú o dvojročnom prerušení voľného pohybu v Schengene

Ministri EÚ rokujú o dvojročnom prerušení voľného pohybu v Schengene

Ministri vnútra Európskej únie rokujú dnes o návrhu Luxemburska ako súčasnej predsedníckej krajiny EÚ, ktorý by v rámci opatrení na riešenie bezprecedentnej migračnej krízy umožnil až na dva roky zaviesť pohraničné kontroly na štátnych hraniciach členských krajín schengenskej zóny voľného pohybu. Informoval o tom dnes portál Euractive.com.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.