Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2015

Pre Vyšehradskú štvorku je energetická bezpečnosť jednou z priorít

Otázka energetiky a energetickej bezpečnosti je jednou z priorít Vyšehradskej štvorky (V4). Zhodli sa na tom premiéri tohto zoskupenia počas štvrtkového summitu v Prahe. Túto otázku žiadajú zaradiť do programu najbližšieho zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční 17. a 18. decembra v Bruseli.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico privítal, že V4 odmieta projekt Nord Stream 2. Ako uviedol na tlačovej konferencii po skončení summitu, tento projekt je popretím európskej politiky vo vzťahu k Ukrajine.

Zoskupenie sa listom obrátilo na predsedu Európskej rady Donalda Tuska so žiadosťou o zaradenie otázky energetickej únie na decembrovú radu.

Podľa poľskej premiérky Beaty Szydlovej je dôležité, aby sa k tejto problematike viedli pokojné a konkrétne rozhovory, ako aj diskusie o vplyvoch Nord Streamu 2 na energetickú bezpečnosť únie.

Vyšehradská štvorka chce na decembrovom summite EÚ tiež hovoriť o migrácii, ochrane schengenskej zóny a britskom referende a možnom odchode Veľkej Británie z únie, ako aj boji proti terorizmu.

Plne podporuje efektívnu koordináciu úsilia, ktoré smeruje k zničeniu Islamského štátu, a to na úrovni Európskej únie, ako aj medzinárodnej. "Súčasťou tohto úsilia je taktiež konkrétny pokrok, čo sa týka riešenia konfliktov v Sýrii a Líbyi," uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiérov V4.

Štáty vyšehradského zoskupenia sa dohodli na samostatnom postupe pri podaní žaloby na Súdny dvor v Luxemburgu pre spôsob rozhodnutia o povinných kvótach. Slovensko tak urobilo v stredu (2.12.), včera sa pridalo Maďarsko. Česká vláda schválila, že žalobu nepodá. Poľská premiérka sa vo štvrtok k tejto téme na tlačovej konferencii nevyjadrila.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.