ZAHRANIČIE: Obama: Smerom k Iránu

Obamove plány oteplenia vzťahov s Blízkym Východom, najmä Iránom, naberajú na realite. Na jeho ponuku dialógu „z tváre do tváre“ už zareagoval iránsky prezident a hlasný odporca Bushovej administratívy, Mahmúd Ahmanidedžád.

Obama svoje postoje k politike na Blízkom východe naznačil už tým, že svoje prvé zahraničné interview poskytol arabskej televízii al-Arabíja. Prezidenti pred ním ho zvykli poskytnúť niektorému európskemu médiu. Na svojej prvej tlačovej konferencii v utorok hovoril o ponuke spolupráce a dialógu s Iránom.

„Podľa mojich očakávaní budeme v nasledujúcich mesiacoch hľadať príležitosti, pri ktorých by sme si sadli za stôl tvárou v tvár diplomatickým ponukám, ktoré nám umožnia pohnúť našu politiku novým smerom,“ citovala Obamu na svojom portáli televízia CNN. Dodal však, že „v priebehu rokov sa vybudovala veľká nedôvera, preto sa to nestane za noc“.

Niekoľko hodín po jeho tlačovke, mu odpovedal Mahmúd Ahmanidedžád v prejave pri príležitosti osláv 30. výročia Iránskej revolúcie. „Iránsky národ je pripravený komunikovať. Avšak tieto rozhovory musia prebiehať vo férovej atmosfére s obojstranným rešpektom,“ priniesla Ahmadinedžádove slová agentúra Reuters. Na zhromaždení sa tvrdo vyjadroval na adresu bývalého amerického prezidenta a davy na námestí popri tom kričali „Smrť Amerike“. Konečné slovo v iránskej politike má však ajatolláh Ali Khamenei, ktorý sa zatiaľ k Obamovým slovám nevyjadril.

Obe strany si k úspechu rokovaní dali podmienky, ktoré už na prvý pohľad vyzerajú protichodne. Washingtonu sa nepáči iránsky nukleárny program. Irán tvrdí, že ho rozvíja len ako zdroj energie. Teherán žiada, aby Spojené štáty prestali podporovať svojho spojenca Izrael a naproti tomu Washington kritizuje Ahmadinedžáda za jeho hrubé vyjadrenia voči židovskému štátu. Obama tiež na svojej pondelkovej tlačovke vyzval Irán, aby prestal podporovať militantné skupiny Hizballáh a Hamas. Iránsky prezident sa však bráni, že práve Irán bol dlhé obdobie obeťou terorizmu. „Ak skutočne chcete bojovať proti terorizmu, príďte a spolupracujte s Iránskym ľudom, ktorý je hlavnou obeťou teroru,“ citovali ho noviny Los Angeles Times.

Na Obamove snahy o zblíženie s Iránom sa optimisticky pozerá šéf OSN Pan Ki Mun. „Rád by som povzbudil všetky zúčastnené strany v Iránskej otázke, vrátane Spojených Štátov, aby sa zapojili do dialógu s cieľom vyriešiť tento problém čo najskôr,“ uviedla jeho slová agentúra Associated Press. Na tematiku dialógu medzi Západom a Blízkym východom priniesol zaujímavý postreh komentátor Beth Shaw: „Západ bude vždy chcieť viesť dialóg s Iránom, keď prestanú hovoriť, že chcú zabiť naše deti...“

Andrea Šalková
Foto: mikeely.files.wordpress.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo