Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2015, 16:54

Putin: Priemerná dĺžka života v Rusku dosiahne 71 rokov

Prezident upozornil, že v priebehu uplynulých desiatich rokov sa tento ukazovateľ zvýšil o viac než päť rokov, čo je podľa neho dôsledok politiky v oblasti verejného zdravotníctva.

Ruský prezident Vladimir Putin sa dnes vo svojom posolstve k poslancom oboch komôr Federálneho zhromaždenia podrobne venoval aj oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnej sfére. Putin informoval, že priemerná dĺžka života by v Rusku do roku 2016 mala podľa predbežných odhadov presiahnuť 71 rokov. Upozornil, že v priebehu uplynulých desiatich rokov sa tento ukazovateľ zvýšil o viac než päť rokov, čo je podľa Putina dôsledok politiky v oblasti verejného zdravotníctva.

Za ďalší výdobytok ruského zdravotníctva Putin označil fakt, že väčšina operácií sa v krajine vykonáva bez čakania.

Dodal však, že v systéme povinného zdravotného poistenia by bolo vhodné vyčleniť osobitnú "federálnu časť" na financovanie drahých zákrokov, ktoré sa zvyčajne robia vo federálnych zdravotníckych zariadeniach a klinikách. Nariadil parlamentu, aby príslušné zmeny v zákone prijal v rámci jarného zasadania. Súčasne požiadal vládu o čo najprísnejšiu kontrolu zdravotných poisťovní.

V rámci podpory pôrodnosti v Rusku sa Putin vyslovil za predĺženie programu vyplácania tzv. materského kapitálu o ďalšie dva roky. Ide o pomerne veľkú sumu peňazí vyplácanú rodinám po narodení alebo osvojení druhého a každého ďalšieho dieťaťa, ktorá je účelovo viazaná na nákup nehnuteľnosti pre novú rodinu, vzdelávanie dieťaťa alebo dôchodkové sporenie rodičov. Putin pritom uznal, že pokračovanie v tomto vládnom programe, ktorý funguje od roku 2007, zrejme spôsobí problémy v rozpočte, ale označil ho za nutný.

Putin okrem toho informoval o vzniku špeciálneho programu prezidentských grantov: ich poberateľmi budú vybrané neziskové organizácie, ktoré sa už "osvedčili ako dobrí partneri štátu pri realizácii sociálnych projektov", a to najmä v malých mestách a dedinách. Takéto organizácie podľa Putina získajú príslušný právny status a budú mať nárok na daňové úľavy a iné zvýhodnenie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia