Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2015

Britský parlament schválil letecké útoky proti Islamskému štátu v Sýrii

Britský parlament v noci nadnes drvivou väčšinou schválil rozšírenie náletov podnikaných jednotkami britského Kráľovského letectva (RAF) proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) i na územie Sýrie. Informovali o tom svetové agentúry.

Za rozšírenie náletov po desaťhodinovom rokovaní parlamentu hlasovalo 397 zákonodarcov, proti ich bolo 223. Stíhačky RAF sa aktuálne zapájajú do leteckých operácií proti cieľom militantov IS v Iraku.

Británia stála pred "jednoduchou otázkou" - buď spustí letecké útoky voči silám Islamského štátu v Sýrii, alebo bude čakať pokým táto skupina nenapadne Britániu, povedal v rámci stredajšej rozpravy britský premiér David Cameron, ktorý rozšírenie vojenskej misie na Blízkom východe presadzoval. 

"Nepredstieram, že odpovede sú jednoduché," uviedol Cameron v úvode rozpravy a dodal, že situácia v Sýrii je neuveriteľne komplexná. Otázkou, ktorú podľa neho treba vyriešiť je to, ako ochrániť Britov pred hrozbou, ktorú predstavuje IS.

Vládny návrh získal veľkú podporu i v radoch opozičných poslancov. Odporca náletov v Sýrii a Iraku, šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn, nechal svojim poslancom v rozhodovaní sa o postupe pri hlasovaní voľnú ruku.

Podobný návrh o rozšírení vojenskej operácie Británie v Iraku o zásahy na území Sýrie členovia Dolnej snemovne v roku 2013 zamietli.

Inzercia

Odporúčame