Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2015

Švajčiarsky parlament schválil koniec bankového tajomstva pre cudzincov

Cudzincom s bankovými účtami vo Švajčiarsku sa skomplikuje ukrývanie nezdanených peňazí po tom, ako horná komora švajčiarskeho parlamentu včera schválila automatickú výmenu informácií o bankových účtoch s inými krajinami. Informovala o tom agentúra DPA.

"Parlament potvrdil pochovanie (bankového) tajomstva, ktoré umožňovalo daňové úniky," povedal sociálnodemokratický poslanec Roberto Zanetti.

Dohodu, ktorú už skôr schválila dolná komora švajčiarskeho parlamentu, podpísalo Švajčiarsko doteraz s Európskou úniou (EÚ) a  Austráliou. S EÚ podpísali Švajčiari dohodu koncom mája tohto roka, pričom platnosť nadobudne v roku 2018. Na jej základe bude Švajčiarsko krajinám EÚ poskytovať údaje o účtoch ich daňových poplatníkov, pričom údaje budú obsahovať meno, adresu, dátum narodenia, stav konta a uskutočnené transakcie.

Ako v máji uviedol na margo dohody komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici, "je to ďalší úder daňovým podvodníkom a ďalší krok smerom k spravodlivejšiemu zdaňovaniu v Európe".

Inzercia

Odporúčame

Parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov M. Mamojku a J. Laššákovú

Parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov M. Mamojku a J. Laššákovú

Plénum Národnej rady SR včera v tajnej voľbe zvolilo poslancov Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku (obaja Smer-SD) za kandidátov na ústavných sudcov. Z tejto dvojice by mal nového ústavného sudcu vybrať prezident Andrej Kiska. Koncom februára 2016 totiž uplynie funkčné obdobie ústavného sudcu Ľubomíra Dobríka. Laššáková získala 70 hlasov od 104 poslancov prítomných na voľbe, Mamojka 79. Výsledky oznámili v závere 13. rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR.