Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. február 2009

KAUZA: Je list bratislavských kňazov podvrhom?

Niekoľko bratislavských kňazov vyzvalo KDH, aby sa dištancovalo od podpory I. Radičovej a podporilo F. Mikloška. Iniciatíva Moja prezidentka podporujúca I. Radičovú bije na poplach, že ide len o „údajných bratislavských kňazov“ a „mnohé podpisy kňazov sú falzifikáty“. Je iniciatíva kňazov podvodom? ...

Niekoľko bratislavských kňazov vyzvalo KDH, aby sa dištancovalo od podpory I. Radičovej a podporilo F. Mikloška. Iniciatíva Moja prezidentka podporujúca I. Radičovú bije na poplach, že ide len o „údajných bratislavských kňazov“ a „mnohé podpisy kňazov sú falzifikáty“. Je iniciatíva kňazov podvodom? Alebo Hvorecký a spol. opäť zavádzajú?

V pondelok, 9. februára, si viacero ľudí našlo vo svojich mailových schránkach list siedmich kňazov adresovaný predsedníctvu KDH. Odosielatelia mailov boli rôzni, rovnako pestrý bol aj zoznam adresátov (TA3, Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, TV LUX, žilinský biskupský úrad, biskup Viliam Judák a viacero ďalších jednotlivcov).

Znenie listu zverejnila na svojom webe iniciatíva Volím Fera!, ktorá zároveň iniciovala petíciu podporujúcu požiadavku deklarovanú v liste. V priebehu dvoch dní sa pod ňu podpísalo 400 signatárov, medzi nimi aj okolo 60 kňazov a viacero rehoľných sestier a bohoslovcov.

Pracovná verzia
Hospodárske noviny vo svojom stredajšom vydaní priniesli vyjadrenie hovorcu KBS Jozefa Kováčika o tom, že list si kňazi medzi sebou posielali, konzultovali a uvažovali, či ho vôbec zverejnia alebo nie. „Zrejme niekde nastala chyba a nejaký dobrák ho odposlal,“ povedal HN J. Kováčik. List kolujúci medzi kňazmi bol skutočne iba pracovnou verziou v procese pripomienkovania a získavania širšej podpory medzi kňazmi. Definitívna verzia, ktorá bola v utorok, 10. februára, zaslaná predsedníctvu KDH jedným z hlavných signatárov, Antonom Solčianskym, sa však v jadre od pracovnej verzie neodlišuje.

Sabotáž
V stredu, 11. februára, kedy o udalosti informovali slovenské denníky a kňazský list sa stal verejne známym, došlo k sabotovaniu petície. Okolo 11.00, v priebehu necelých 15 minút, pribudli pod petíciou mená minimálne trinástich kňazov, medzi nimi aj mediálne známi Ján Krstiteľ Balázs, Jozef Haľko alebo Marián Prachár. Balázs sa pritom hlási k podpore I. Radičovej a Haľko svoj podpis čoskoro dementoval. Iniciátori kampane Volím Fera! v krátkom čase petíciu stiahli a dotknutým kňazom a ďalším signatárom sa ospravedlnili.

Inzercia

Záhadné dianie neušlo médiám. Ich pozornosť pritiahli práve známe mená. „Okrem väčšinou neznámych mien medzi nimi boli aj mená hovorcu arcibiskupa Jána Zvolenského Jozefa Haľka alebo riaditeľa arcibiskupského úradu v Trnave Ladislava Čeriho. Pribudlo aj meno Jána Krstiteľa Balázsa, ktorý však za prezidentku podporuje Radičovú,“ uviedol denník SME.

O čo ide?
Podpisy známych kňazov, pri ktorých bolo možné predpokladať, že si ich mená všimnú médiá a nedobrovoľní signatári sa voči falšovaniu verejne ohradia, pribúdajúce rekordnou rýchlosťou v enormne krátkom čase vzbudzujú silné podozrenie, že sabotovanie petície nebolo len žartíkom unudencov, ale premysleným zámerom. Cieľom bolo zrelativizovať význam listu, spochybniť jeho podporu medzi mnohými slovenskými kňazmi a veriacimi (drvivá väčšina podpisov bola hodnoverná, ďalší sa už podpísať nestihli) a vrhnúť tieň podozrenia na iniciátorov kampane Volím Fera!

Za všetkým sa však skrýva hlavný zámer: odvrátiť pozornosť od silnej nespokojnosti s vyjadrením podpory liberálnej prezidentskej kandidátke hnutím, ktoré donedávna mali za svoje mnohí slovenskí konzervatívci, kňazi (ktorí sa prvýkrát dokázali nahlas a jasne ozvať) aj bežní veriaci.

Imrich Gazda
• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

KOMENTÁR: Kašle Vladimír Palko na katolíckych voličov?

KOMENTÁR: Kašle Vladimír Palko na katolíckych voličov?

Predseda Konzervatívnych demokratov Slovenska a šéf volebného tímu prezidentského kandidáta Františka Mikloška svojimi vyhláseniami na adresu kňazov a veriacich odháňa katolíkov od podpory Mikloška a KDS. V. Palko v roku 2007 svojím článkom publikovaným v týždenníku .týždeň, v ktorom sa kriti...

MÉDIÁ: Ako si súdruh Saša kúpil londýnske noviny

MÉDIÁ: Ako si súdruh Saša kúpil londýnske noviny

Keď britskými médiami obletela správa, že akýsi Rus (ešte k tomu bývalý agent KGB v Londýne) chce kúpiť domáce noviny, v článkoch sa okamžite začala spomínať nedávna expanzia ruských boháčov v anglickom futbale. Napríklad Abramovič a jeho Chelsea či Usmanovov Arsenal. Pred mesiacom sa k nim zaradil ...

MONITORING: 7. týždeň

MONITORING: 7. týždeň

Výrok týždňa: "Všetko má svoj čas. Aj ničenie budovaného. Ale chcelo by to už konečne aspoň trochu noblesy a štýlu, dočerta." Štefan Hríb po tom, čo odišiel z Rádia FM Monitoring: POLITIKA: Írsky strašiak? POLITIKA: Perpetuum debile EKONOMIKA: V čase krízy hľadíme na USA s obavou aj nádejou CIR...