Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2015

Parlament zvolil za kandidátov na ústavných sudcov M. Mamojku a J. Laššákovú

Plénum Národnej rady SR včera v tajnej voľbe zvolilo poslancov Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku (obaja Smer-SD) za kandidátov na ústavných sudcov. Z tejto dvojice by mal nového ústavného sudcu vybrať prezident Andrej Kiska. Koncom februára 2016 totiž uplynie funkčné obdobie ústavného sudcu Ľubomíra Dobríka. Laššáková získala 70 hlasov od 104 poslancov prítomných na voľbe, Mamojka 79. Výsledky oznámili v závere 13. rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR.

Laššákovú navrhli stranícki kolegovia Anna Vitteková a Miroslav Číž (Smer-SD), Mamojku prvý prodekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mamojka je dekanom tejto fakulty.

O post kandidáta na ústavného sudcu sa v parlamente uchádzalo celkovo deväť kandidátov. Šéfka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová nominovala predsedu senátu Správneho kolégia Miroslava Gavalca a predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana. Ďalšou kandidátkou bola Dana Bystrianská, dočasne pridelená na výkon funkcie sudkyne na NS SR. Navrhlo ju Združenie sudcov Slovenska, ktoré nominovalo aj sudkyňu NS SR Lenku Praženkovú.

Slovenská advokátska komora navrhla advokáta Ondreja Mularčíka. Dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Andrea Olšovská nominovala vysokoškolskú učiteľku Soňu Košičiarovú. Na advokáta stavilo aj opozičné KDH. Ján Figeľ a Pavol Abrhan navrhli Michala Matulníka.

Poslanci včera zároveň zvolili za kandidátov na člena disciplinárneho senátu Martina Bargela a Petra Szaba. Oboch nominovala predsedníčka NS SR Daniela Švecová. Nového člena disciplinárneho senátu si z tejto dvojice vyberie Súdna rada SR.

Inzercia

Odporúčame