KOMENTÁR: Nad listom bratislavských kňazov

Včera (9.2.) zverejnil bratislavský katolícky kňaz Anton Solčiansky otvorený list KDH, ako jeden z jeho signatárov, kde vyzval kresťanských demokratov, aby sa dištancovali od podpory Ivety Radičovej v prezidentských voľbách. Nápad to nie je zlý. Keď som si ho prečítal prvý raz, bol som nadšený.

Potom som si však uvedomil, že takto formulovaný text je nešťastný, voči politikom KDH nespravodlivý a v dnešnej situácii aj zle adresovaný.

List sa končí radikálnym tvrdením, že „v prípade, že by KDH zostalo v postoji verejnej podpory pani I. Radičovej, znamenalo by to politickú samovraždu, a by bolo potrebné, buď aby bolo z názvu odstránené slovo ‚kresťanské‘, alebo aby odstúpilo celé predsedníctvo.“ Spolu so signatármi listu som presvedčený, že KDH sa podporou Ivety Radičovej dopustilo hrubej chyby. Zároveň si ale uvedomujem, že po roku 1989 to na slovenskej politickej scéne boli predovšetkým kresťanskí demokrati, ktorí sa zastávali náboženstva i záujmov Katolíckej cirkvi. Nebyť Jána Čarnogurského a jeho odvážneho hlasovania na zasadnutí vlády SR, nemali by sme základnú zmluvu so Svätou Stolicou.

Ak už klérus „bije“ KDH, mali by sme si uvedomiť, že sa kresťanským demokratom za ich prácu, ktorú odviedli, nedostalo zo strany cirkevnej hierarchie takej vďaky a pozornosti, akú by si zaslúžili. Zdieľať

KDH si napriek spomínanej chybe nezaslúži, aby sme nad ním tak tvrdým spôsobom lámali palicu. Som si istý, že dnešná situácia mnohých z nich trápi rovnako. Ak už klérus „bije“ KDH, mali by sme si uvedomiť, že sa kresťanským demokratom za ich prácu, ktorú odviedli, nedostalo zo strany cirkevnej hierarchie takej vďaky a pozornosti, akú by si zaslúžili. Z týchto dôvodov považujem záverečné požiadavky signatárov za príliš tvrdé a nespravodlivé voči strane, ktorá sa doteraz vždy v zásadných otázkach postavila na stranu Cirkvi.

Otočme list. Bolo by oveľa významnejšie, keby katolícki laici s podporou kléru adresovali list otcom biskupom. KDH právom pranierujeme za podporu liberálnej kandidátky. Z pohľadu viery je v prvom kole možné voliť len jedného kandidáta – Františka Mikloška. Katolícka cirkev na Slovensku, reprezentovaná diecéznymi biskupmi a arcibiskupmi má určite väčšiu morálnu povinnosť zasadzovať sa za hodnoty ochrany života od počatia ako Kresťanskodemokratické hnutie. Predovšetkým naša Cirkev by mala ústami svojich biskupov jednoznačne povedať, že zástancom týchto hodnôt spomedzi prezidentských kandidátov je iba František Mikloško. Ak si to naši otcovia biskupi dobre neuvedomujú alebo sa obávajú politických tlakov, treba im to pripomenúť.

Dajme najavo otcom biskupom, čo si o tomto politickom zápase myslíme a povzbuďme ich, aby mali odvahu nahlas povedať, že tak Iveta Radičová ako aj Ivan Gašparovič za týchto okolností nie sú v prvom kole prezidentských volieb vhodnými kandidátmi pre katolíckeho voliča.

Požiadavka signatárov listu, aby KDH upustilo od podpory Ivety Radičovej, je správna a legitímna. Avšak cítim za ňou aj istú dávku bezradnosti a predvídateľnej frustrácie. Áno, KDH spravilo chybu. Neútočme však na vlastných. Mnohí z nich aj bez toho v tichosti stoja na našej strane. Obráťme sa však verejne na otcov biskupov. Oni jediní majú v tejto chvíli v rukách žolíka, ktorým môžu v kampani poriadne zamiesť.

Anton Ziolkovský
Foto: mobilmania.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo