Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2015

Česká vláda plánuje rozšírenie cestnej dane na všetkých majiteľov áut

Česká vláda vážne uvažuje o tom, že cestnú daň uvalí na všetkých majiteľov osobných áut v Českej republike. Počíta s tým Národný akčný plán čistej mobility, ktorý schválila vláda. Návrh však nie je definitívny. Na budúci rok musí ministerstvo dopravy vypracovať analýzu, či sa zavedenie dane vyplatí. Informoval o tom server iDNES.cz.

Až doteraz platili cestnú daň za svoje autá iba firmy. Spoplatnenie ostatných áut navrhlo české Združenie automobilového priemyslu (SAP), pričom výška poplatku by sa mala líšiť podľa veľkosti auta a toho, do akej miery znečisťuje ovzdušie. V priemere by malo ísť zhruba o 1000 Kč (37 eur) ročne. Návrh sa však už teraz nepáči niektorým úradom, napríklad ministerstvu financií. Rovnaký materiál súčasne počíta aj s vysokými dotáciami na nákup nových ekologických áut.

S návrhom prišlo SAP, v ktorom sú zastúpené české automobilky a výrobcovia komponentov. "Je to vec, ktorá funguje aj v iných krajinách," argumentuje riaditeľ SAP Antonín Šípek. Automobilky štátu navrhli, aby sa daň platila podľa veľkosti motora či emisií. Podobný systém má napríklad Nemecko. "V priemere by to bolo okolo 1000 Kč na auto," dodáva Šípek. Podľa neho by stálo za úvahu, či by vodiči nemali platiť nakoniec len jednu daň, teda napríklad aj vrátane diaľničnej známky.

Všetko bude závisieť od výsledkov analýzy, ktorú má na budúci rok spracovať ministerstvo dopravy. Štát má doteraz z cestnej dane asi 5,5 miliardy Kč ročne, zavedenie dane aj pre fyzické osoby by malo do štátnej pokladnice priniesť ďalšie 4 až 5 miliárd Kč. Ministerstvo financií sa však k rozšíreniu cestnej dane na všetky osobné autá stavia veľmi rezervovane. Podľa neho je prioritou efektívny výber súčasných daní a minimalizácia daňových únikov a podvodov.

Inzercia

Odporúčame

Hamšíkov Neapol zdolal v šlágri Inter 2:1 a je novým lídrom Serie A

Hamšíkov Neapol zdolal v šlágri Inter 2:1 a je novým lídrom Serie A

Novým lídrom talianskej futbalovej Serie A je SSC Neapol, ktorý si v dohrávanom pondelňajšom šlágri 14. kola poradil na domácej pôde s milánskym Interom 2:1. V drese SSC, ktorý má jednobodový náskok pred Interom a dvojbodový pred treťou Fiorentinou, odohral 80 minút slovenský reprezentant Marek Hamšík.

Misia Bundeswehru proti IS by mala trvať rok a stáť 134 miliónov eur

Misia Bundeswehru proti IS by mala trvať rok a stáť 134 miliónov eur

Nasadenie až do 1200 vojakov nemeckého Bundeswehru proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS) by podľa návrhu mandátu tejto misie, ktorý má k dispozícii tlačová agentúra DPA a o ktorom bude v utorok rokovať nemecká spolková vláda, mal byť časovo ohraničený predbežne na jeden rok. Náklady na túto misiu by mali dosiahnuť 134 miliónov eur.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.