Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
15. september 2021

Okolo Slovenska

Pápeža vystrieda na cestách okolo Slovenska Peter Sagan

Dnes začína jubilejný 65. ročník najvýznamnejších cyklistických pretekov na Slovensku. V pelotóne bude prvýkrát aj Peter Sagan či Christopher Froome.

Pápeža vystrieda na cestách okolo Slovenska Peter Sagan

Foto - FB/Peter Sagan

Keď pred dvoma i troma rokmi jazdili po slovenských cestách esá svetovej cyklistiky ako Lampaert, Alaphilippe, Viviani, Kristoff, Démare, Buchmann či Gaudu, cyklistické Slovensko bolo plné nadšenia.

Prekonať ho v pretekoch – ľudovo povedané 3. svetovej ligy – mohla len účasť Petra Sagana.

Z provinčných pretekov vrcholné podujatie

Bola dlho odkladaná, ale napokon prišla. Tím Bora-Hansgrohe (a ani žiadny iný predtým) Petra na Slovensko nepúšťal. Malo to viac dôvodov.

V minulosti išlo len o regionálne preteky pre maximálne kontinentálne tímy, ktoré sa navyše konali v júni, v čase World Tour pretekov Giro d`Italia a krátko pred Tour de France. Preteky pod Tatrami jednoducho neboli dosť dobré na to, aby sem špičkoví cyklisti v nabitej sezóne prišli.

Slovenský zväz cyklistiky a ľudia okolo Petra Privaru však spravili v ostatných rokoch množstvo zmien, investované boli stovky tisíc eur, našli pretekom nový termín, takmer na konci sezóny, čo prinieslo presun do kategórie 2.1, teda za prvú ligu v podobe World Tour a druhú označenú ako Pro.

Od roku 2017 sme tak hrdými svedkami prítomnosti časti svetovej špičky na slovenských cestách a žili sme aj v prísľube tímu Bora, že Sagana na slovenský asfalt pustí. Stalo sa to až teraz, veľmi pravdepodobne aj preto, že trojnásobný majster sveta po sezóne u nemeckého zamestnávateľa končí a preteky Okolo Slovenska budú jedny z posledných v ich drese.

Po prvý raz na Eurosporte

Druhým veľkým lákadlom aktuálneho ročníka je jeho vysielanie v priamom prenose známou európskou športovou stanicou Eurosport.

Tento mediálne prestížny krok však neprišiel preto, lebo ide o lepšie preteky, na ktoré chodia aj svetové tímy. Kto chce dostať svoj produkt na televízne obrazovky, musí platiť a inak to nie je ani v tomto prípade. Prezident slovenskej cyklistiky Peter Privara informoval, že výroba a produkcia signálu Eurosportom stojí 350-tisíc eur, rovnakú sumu pýta francúzsky gigant za vysielanie.

Organizátori by túto záťaž pri už 700-tisícovom rozpočte celých pretekov nezvládli. Poprosili vládu, a tá ešte v auguste priklepla 350-tisícovú dotáciu. Krásne letecké zábery, efektné zobrazenie pamiatok či krás krajiny, ako sme zvyknutí z Tour de France na našich obrazovkách, ale aj mnohých iných pretekov, budeme teraz vidieť aj zo Slovenska. Samozrejme, tu už nejde ani tak o cyklistiku.

Ďalším hlavným cieľom, pre ktorý sa do toho vložila aj štátna dotácia, je medzinárodná propagácia turizmu a vôbec cestovného ruchu u nás. Postarajú sa o to jedna helikoptéra, lietadlo na prenos signálu, tri motocykle v pelotóne a desiatky statických kamier. Eurosport bude preteky vysielať v 21 jazykových mutáciách. Informácie o jednotlivých pamiatkach a regiónoch Slovenska, tzv. commentators book, vypracovali pre nich slovenskí organizátori.

Eurosport odvysiela každý deň hodinový priamy prenos zo záverečnej časti pretekov, ktorý na druhom kanáli večer ešte aj zreprízuje. Zároveň denne pripraví 45-minútový zostrih z každej etapy.

Popri Eurosporte budú môcť Slováci sledovať päťdňové preteky tradične aj na Dvojke RTVS.

Z Košíc do Trnavy

Aktuálny ročník štartuje v stredu v Košiciach krátkym 1,6 kilometra dlhým prológom, resp. individuálnou časovkou. Pre divákov popri trati, ktorých tam protipandemické opatrenia v aktuálne „červených“ Košiciach pustia, pôjde o najlepšiu príležitosť vidieť pretekárov a svetovú cyklistiku zblízka.

Okruh bude krátky, povedie len po historickom centre košickej Hlavnej ulice a okrem sekundových rozdielov, ktoré nič vážne o možnom víťazovi najskôr ešte nepovedia – smolu však budú mať tí, ktorí výraznejšie stratia – pôjde najmä o priblíženie cyklistiky verejnosti.

Inzercia

Prvá riadna etapa bude mať štart vo štvrtok a pôjde z Košíc smerom na Medzev, Gelnicu, Margecany a späť do Košíc.

Piatková etapa je označená ako kopcovitá. Odštartuje pod Spišským hradom, prevedie pelotón popod Tatry na Štrbské Pleso, okolo Liptovskej Mary a cez Chočské vrchy do Dolného Kubína.

Na dolnej Orave odštartuje aj sobotná etapa smerujúca popod Malú Fatru a Terchovú na Kysuce a do Javorníkov, odtiaľ do Manínskej tiesňavy a cez Strážovské vrchy do cieľového mesta Považskej Bystrice. Pôjde o najdlhšiu, 193 kilometrovú etapu.

Až záverečná, nedeľná etapa z Trenčianskych Teplíc do Trnavy má charakter ako rovinatá. Nepôjde, samozrejme, po diaľnici, ale cez dediny okresov Trenčín, Bánovce, Partizánske, Topoľčany, Hlohovec až do Trnavy.

Spolu najazdia pretekári na slovenských cestách takmer 692 kilometrov, prejdú cez 152 miest a obcí, absolvujú 15 vrchárskych a 12 rýchlostných prémií. Podrobné mapy, kde si môžete pozrieť, kam sa vybrať pozrieť si pelotón, zverejnil napríklad špecializovaný portál cycling-info.sk.

Sagan, Froome a ďalší

Najväčším lákadlom je spomínaný Peter Sagan. Spolu s ním prišiel tím Bora aj s celou ekipou, ktorá je viac-menej známa z účinkovania na pretekoch po Petrovom boku. Daniela Ossa a Macieja Bodnara doplnia Slováci Juraj Sagan či Erik Baška. 

Hoci presný menoslov jazdcov bude známy až v stredu po oficiálnej registrácii tímov, už dnes vieme, že veľkým lákadlom pretekov bude aj štvornásobný víťaz Tour de France, Brit Christopher Froome. Od svojho vážneho zranenia v roku 2019 už síce nie je tým, ktorý by v kopcoch a na časovkách ohuroval cyklistický svet, na etapové víťazstvo čaká dokonca od roku 2018, ide však o legendu, ktorú si fanúšikovia určite radi pozrú.

Z 21 tímov bude až sedem z najvyššej kategórie World Tour. Okrem spomínanej Bory sú to aj DSM, Astana, BikeExchange, Qhubeka, Israel Start-Up Nation a, samozrejme, belgický Deceunick – Quick-Step.

Quick-Step vyhral posledné tri ročníky Okolo Slovenska a najväčším favoritom bude aj teraz. Hoci zrejme príde na Slovensko pre laikov so zdanlivo neznámymi menami ako Steimle (vyhral OS vlani), Archbold, Hodeg či Morkov, „podlahári“ nielen na Slovensku dokazujú, že patria pod vedením Patricka Lefevra k najlepšie organizovaným a najsilnejším tímom súčasnosti. V rankingu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) im aktuálne patrí 2. miesto.

Fanúšikovia sledujúci Tour de France to budú mať jednoduché aj pri rozlišovaní najlepších jazdcov.

Žltý dres je určený pre najlepšieho v celkovej klasifikácii, zelený v bodovacej súťaži, bodkovaný vo vrchárskej, biely v súťaži do 23 rokov a navyše je bielo-modro-červený pre najlepšieho Slováka v pretekoch. Tých by malo byť na štarte 22. Sústredení budú väčšinou v tímoch reprezentácie Slovenska, Dukly Banská Bystrica a Cycling Academy Trenčín.

Okolo Slovenska 2021 (15. – 19. september)
 
15. 9. Individuálna časovka, Košice – Hlavná ulica (pri Dolnej bráne), 1,6 km, štart o 16:15, cieľ o 18:47
 
16. 9. Košice – Košice (Rooseveltova), 158 km, štart o 13:30, cieľ o 17:10
 
17. 9. Spišské podhradie (Mariánske nám.) – Dolný Kubín (zimný štadión), 180 km, štart o 13:00, cieľ o 17:10
 
18. 9. Dolný Kubín (Športovcov) – Považská Bystrica (Okresný úrad), 193 km, štart o 11:15, cieľ o 15:40
 
19. 9. Trenčianske Teplice – Trnava (M. R. Štefánika), 159 km, štart o 11:00, cieľ o 14:40

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva