Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2015

V nemocniciach zatiaľ podalo výpovede 974 sestier

Hromadné výpovede v nemocniciach doteraz podalo 974 sestier a pôrodných asistentiek. Pristúpili k nim v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (64), vo Fakultnej nemocnici v Trnave (106), v popradskej (130), bojnickej (92), žilinskej (200) a prešovskej (382) nemocnici.

"Očakávame ešte ďalšie výpovede," informovala TASR prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Tie napríklad plánujú podať v Trenčíne.

Sestry sú nespokojné so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Minulý týždeň ho schválil parlament, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a tiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe. Tie, ktoré podali výpovede do konca novembra, ich budú mať platné vo februári budúceho roka.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa jeho hovorcu Petra Bublu situáciu sleduje a vyhodnotí. Minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) je v kontakte s riaditeľmi dotknutých nemocníc. "Stále platí, že v nemocniciach majú postupovať tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol Bubla. Čislák chce pracovať na tom, aby sestry stiahli výpovede. V extrémnych prípadoch môže podľa neho dôjsť napríklad k spájaniu oddelení.

Minister verí, že bude dosť času, aby sa "veci dali do poriadku". Mzda na základe prijatého zákona neklesne podľa jeho slov žiadnej sestre. "Ak majú pochybnosti o jej výške, mali by sa riaditeľov spýtať na svoje nové platobné dekréty," povedal v piatok (27.11.) na tlačovej konferencii. Pokiaľ by v dôsledku novej legislatívy niekomu mzda klesla, odstúpi z funkcie ministra. Akciu hromadných výpovedí označil za politicky motivovanú.

Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká však tvrdí, že sestry nechápu ministrov sľub o neznižovaní platov. Bojujú, aby im systematicky rástli. Kavecká potvrdila, že chce kandidovať do parlamentu. Ubezpečila však, že v tejto veci nejde o politické záležitosti. "Je to iba vyústenie dlhodobej ignorácie našich požiadaviek," uviedla. Na Slovensku podľa nej chýbajú účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve či dostatok zdravotníkov, ktorí by sa starali o pacientov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.