Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2015

Tretina z irackých kresťanov, ktorí prídu do Nitry, sú deti do 15 rokov

Minister vnútra Kaliňák dnes na tlačovej besede upokojoval, že irackí kresťania nie sú žiadnym bezpečnostným rizikom.

Tretina z irackých kresťanov, ktorí prídu do Nitry, sú deti do 15 rokov

Deti do 15 rokov budú tvoriť približne tretinu z asýrskych utečencov, ktorí prídu do nitrianskeho regiónu z Iraku. Zhruba 30 ľudí je do 25 rokov, osem ľudí má viac ako 60 rokov, zvyšok sú ľudia v strednom veku. Informoval o tom dnes Peter Brenkus zo združenia Pokoj a dobro, ktoré sa angažuje v projekte presídlenia. 

Nitriansky biskup Viliam Judák a minister vnútra Robert Kaliňák infomrujú o príchode 25 kresťanských rodín z Iraku. (Foto – TASR/Henrich Mišovič)

„Sú medzi nimi umelci, lekári, programátori, všetko povolania, ktoré majú na Slovensku uplatnenie,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho by malo prísť na Slovensko celkovo 149 ľudí, ktorí nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. Na Slovensko priletia charterovým letom v najbližších dňoch.

Brenkus skonštatoval, že projekt integrácie rodín prisťahovalcov do miestnych komunít bude trvať tri roky, počas ktorých bude pomáhať množstvo dobrovoľníkov a vznikne aj 12 pracovných miest. 

Inzercia

„Počítame s tým, že mnohé rodiny budú integrované oveľa skôr a odpoja sa od tej našej pomoci. Aj po skončení projektu budú môcť zostať bývať vo väčšine objektov, ak budú mať záujem. Ale, samozrejme, môžu si zaobstarať aj vlastné, iné bývanie,“ tvrdí Brenkus.

Utečenci prídu najskôr do záchytného tábora v Humennom, odkiaľ sa postupne dostanú do viacerých obcí v Nitrianskom kraji. „Chceme, aby nestratili svoju kresťanskú identitu a na Slovensku vedeli nájsť svoj nový domov,“ povedal nitriansky biskup Viliam Judák. Priestory na ubytovanie rodín ponúkli dobrovoľníci, časť zariadení patrí cirkvi. 

Starostovia obcí, v ktorých sú pripravené ubytovacie kapacity, kritizujú postup umiestňovania utečencov, najmä skutočnosť, že sa rozhodovalo bez ich vedomia. Tvrdia, že počas stretnutia na migračnom úrade boli informovaní o presných počtoch presídlencov, ktorí by mali prísť do ich obce. Minister Kaliňák tieto informácie o presných údajoch popiera. „Ak ich starostovia vedia, vedia viac ako my.“ Brenkus hovorí, že starostov informovali len o kapacitách v ich obciach, pričom nie je spresnené, koľko z nich aj bude skutočne využitých.

TASR, rp

Odporúčame

Zlatú loptu získa Ronaldo, Messi alebo Neymar

Zlatú loptu získa Ronaldo, Messi alebo Neymar

Ocenenie Zlatá lopta FIFA 2015 pre najlepšieho futbalistu roka získa jeden z trojice Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Lionel Messi a Neymar (obaja FC Barcelona). Mená finalistov zverejnila v pondelok Medzinárodná futbalová federácia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.