Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2015

Spojené štáty prijímajú svoj diel zodpovednosti za zmeny klímy, vyhlásil Obama

Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že Spojené štáty - ako druhý najväčší producent skleníkových plynov - prijímajú svoj diel zodpovednosti za klimatické zmeny a sú pripravené zapojiť sa do boja proti globálnemu otepľovaniu.

Obama však zdôraznil, že opatrenia, ktoré svet v tomto smere prijme, nesmú ísť na úkor ekonomického rastu, uviedla agentúra Reuters. 

"USA nielen chápu svoju úlohu pri vzniku tohto problému, ale prijímame aj svoju zodpovednosť niečo v tomto smere urobiť," vyhlásil šéf Bieleho domu na úvod veľkej medzinárodnej konferencie klimatických zmenách, ktorá sa dnes začala v Paríži. 

Obama vo svojom vystúpení varoval, že klimatické zmeny môžu ovplyvniť 21. storočie dramatickejšie než iné hrozby, ktorým čelí súčasný svet. Varoval, že ak sa nepodarí výrazne obmedziť emisie skleníkových plynov, môže to viesť k nepredvídateľným dôsledkom, medziiným k masovým presunom obyvateľstva z oblastí najviac postihnutých dôsledkami otepľovania. 

Prezident USA označil parížsku konferenciu za "akt odporu" a odhodlania medzinárodného spoločenstva po teroristických útokoch vo francúzskej metropole z 13. novembra. Ocenil pritom Francúzsko za to, že napriek útokom neustúpilo od zorganizovania klimatických rozhovorov. 

Klimatické rokovania OSN v Paríži (COP21) budú vo francúzskej metropole do 11. decembra. Ich cieľom je dospieť k historickej dohode o obmedzení emisií skleníkových plynov a zmiernení globálneho otepľovania. Na podujatí sa okrem 151 šéfov štátov a vlád celkovo zúčastní aj vyše 40-tisíc delegátov. 

Inzercia

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.

Fico: Slovensko prišlo na klimatický summit zastrešené záväzkami EÚ

Fico: Slovensko prišlo na klimatický summit zastrešené záväzkami EÚ

Slovensko prichádza na klimatický summit OSN v Paríži (COP21) kryté spoločnými záväzkami Európskej únie a spokojné, že sa nám v rámci rokovaní o týchto záväzkoch podarilo zachovať jadrovú energetiku v rámci tzv. národného energetického mixu. Uviedol tesne pred odletom do Paríža predseda vlády SR Robert Fico.

Kobe Bryant po sezóne ukončí kariéru

Kobe Bryant po sezóne ukončí kariéru

Éra amerického basketbalistu Kobeho Bryanta v zámorskej NBA sa po prebiehajúcej sezóne skončí. Elitný rozohrávač sa po dvadsiatich rokoch v drese LA Lakers rozhodol ukončiť aktívnu kariéru.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.