Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2015

Demonštrácie environmentalistov v Paríži sa zvrhli na násilnosti, zadržali vyše 200 ľudí

Francúzska polícia zadržala v nedeľu 208 ľudí v súvislosti s násilnosťami, ktoré prepukli v Paríži deň pred začiatkom klimatickej konferencie OSN.

Podľa stanice France 24 francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve oznámil, že z 208 zadržaných obvinili 178 ľudí.

Francúzsky prezident Francois Hollande z Bruselu, kde sa konal summit EÚ-Turecko, násilnosti odsúdil.

"Tieto rušivé živly nemajú nič spoločného s ochrancami životného prostredia," povedal Hollande.

"Je to dvojnásobne poľutovaniahodné a škandalózne, že sa to stalo na Námestí republiky, kde sú kvetiny a sviečky na pamiatku tých, ktorých zabili guľky teroristov," dodal francúzsky prezident.

Poriadková polícia zasahovala v uliciach vedúcich k Námestiu republiky slzným plynom po tom, čo asi 200 demonštrantov začalo na jej príslušníkov hádzať fľaše a iné predmety. Zároveň vykrikovali "výnimočný stav" alebo "policajný štát".

Vo Francúzsku bol 14. novembra vyhlásený výnimočný stav po tom, čo deň predtým skupina teroristov zabila na rôznych miestach Paríža 130 ľudí.

Napriek platnému výnimočnému stavu a z toho vyplývajúceho zákazu hromadných akcií vytvorili stovky demonštrantov v Paríži niekoľko ľudských reťazí. Týmto spôsobom chceli pred klimatickým summitom OSN podporiť opatrenia na zastavenie globálneho otepľovania.

Jediná oficiálne povolená akcia sa konala práve na Námestí republiky v centre Paríža, kde občianske hnutie Avaaz rozmiestnilo približne 20.000 párov starých sandálov a topánok symbolizujúcich demonštrantov, ktorí nemohli prísť kvôli zákazu zhromaždení.

Inzercia

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2

Európska únia produkuje len 8 % celosvetových emisií CO2

Poplatky za znečisťovanie pôdy a ovzdušia sú pochopiteľné a firmy pôsobiace na Slovensku sa im nevyhýbajú. Netvoria významnú časť ich nákladov, skonštatoval výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský. Horšie je to podľa neho s poplatkami za emisie CO2, ktoré vlastne nie sú znečisťovaním ovzdušia, pretože CO2 je stálou zložkou vzduchu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.