Demonštrácie environmentalistov v Paríži sa zvrhli na násilnosti, zadržali vyše 200 ľudí

Francúzska polícia zadržala v nedeľu 208 ľudí v súvislosti s násilnosťami, ktoré prepukli v Paríži deň pred začiatkom klimatickej konferencie OSN.

Podľa stanice France 24 francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve oznámil, že z 208 zadržaných obvinili 178 ľudí.

Francúzsky prezident Francois Hollande z Bruselu, kde sa konal summit EÚ-Turecko, násilnosti odsúdil.

"Tieto rušivé živly nemajú nič spoločného s ochrancami životného prostredia," povedal Hollande.

"Je to dvojnásobne poľutovaniahodné a škandalózne, že sa to stalo na Námestí republiky, kde sú kvetiny a sviečky na pamiatku tých, ktorých zabili guľky teroristov," dodal francúzsky prezident.

Poriadková polícia zasahovala v uliciach vedúcich k Námestiu republiky slzným plynom po tom, čo asi 200 demonštrantov začalo na jej príslušníkov hádzať fľaše a iné predmety. Zároveň vykrikovali "výnimočný stav" alebo "policajný štát".

Vo Francúzsku bol 14. novembra vyhlásený výnimočný stav po tom, čo deň predtým skupina teroristov zabila na rôznych miestach Paríža 130 ľudí.

Napriek platnému výnimočnému stavu a z toho vyplývajúceho zákazu hromadných akcií vytvorili stovky demonštrantov v Paríži niekoľko ľudských reťazí. Týmto spôsobom chceli pred klimatickým summitom OSN podporiť opatrenia na zastavenie globálneho otepľovania.

Jediná oficiálne povolená akcia sa konala práve na Námestí republiky v centre Paríža, kde občianske hnutie Avaaz rozmiestnilo približne 20.000 párov starých sandálov a topánok symbolizujúcich demonštrantov, ktorí nemohli prísť kvôli zákazu zhromaždení.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo