Izrael pozastavil účasť EÚ na mierovom procese s Palestínčanmi

Izraelská vláda sa rozhodla pozastaviť kontakty s inštitúciami Európskej únie, ktoré sa angažujú v mierovom procese s Palestínčanmi. Včera to oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého citovala agentúra AP.

Izraelský krok je reakciou na nedávne rozhodnutie EÚ o špeciálnom označovaní výrobkov pochádzajúcich z izraelských osád v okupovanom Predjordánsku. Únia toto opatrenie označuje len za technickú záležitosť, zatiaľ čo židovský štát hovorí o politickom a diskriminačnom rozhodnutí. 

Netanjahu v tejto súvislosti nariadil izraelskému rezortu diplomacie, ktorému sám šéfuje, aby "prehodnotil účasť inštitúcií EÚ vo všetkom, čo je spojené s diplomatickým procesom s Palestínčanmi". 

"Až do ukončenia prehodnocovacieho procesu premiér nariadil pozastavenie diplomatických kontaktov s EÚ a jej predstaviteľmi týkajúce sa tejto otázky," píše sa vo včerajšom vyhlásení izraelského ministerstva zahraničných vecí.      

Dokument neuvádza, ktorých konkrétnych orgánov alebo predstaviteľov EÚ sa Netanjahuovo rozhodnutie týka. Únia má aj vlastného osobitného vyslanca pre izraelsko-palestínsky mierový proces. Rokovania o ukončení blízkovýchodného konfliktu sú však už od začiatku minulého roku prakticky na mŕtvom bode. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo