Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. novembec 2015

Návrhy zákonov ostanú bez doložky o vplyve na rodinu a manželstvo

Navrhovateľom zákonov sa povinnosti rozširovať nebudú a právne predpisy naďalej ostanú bez doložky o tom, ako vplývajú na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie.

Skúmať tieto dosahy chcel šéf KDH Ján Figeľ, parlament však jeho pozmeňujúci návrh k novele rokovacieho poriadku NR SR nepodporil.

"Takouto úpravou dôjde k zvýšeniu ochrany manželstva a rodiny v súlade s ústavou, so základnými zásadami zákona o rodine a s cieľmi stanovenými ústavodarcom," tvrdil Figeľ. Podľa jeho slov bola východiskom pri tomto návrhu zmena Ústavy SR, ktorá od septembra 2014 posilnila ochranu a podporu manželstva.

Predstavitelia KDH sú presvedčení, že jedným z predpokladov pre zabezpečenie účinnej ochrany manželstva a rodiny zákonom je aj posudzovanie vplyvu navrhovaného zákona, a to najmä vzhľadom na jeho hospodársky a finančný dosah na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie.

Figeľ o potrebe zmeny presvedčil v pléne len 39 poslancov. Jeho návrh nepodporil nikto z vládnej strany Smer-SD. Väčšina opozície bola za, zdržali sa Péter Vörös, Zsolt Simon (obaja Most-Híd), Ľubomír Galko, Martin Poliačik, Jana Kiššová (všetci SaS), Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Mikuláš Huba (nezaradený).

KDH sa ešte povinnú doložku o vplyve legislatívy na rodinu pokúsi na aktuálnej schôdzi presadiť samostatnou novelou rokovacieho poriadku. Podobný návrh im ešte v marci parlament odmietol.

V súčasnosti podľa zákona o rokovacom poriadku parlamentu je navrhovateľ legislatívy povinný skúmať pri predkladaných návrhoch jej vplyvy na verejné financie, na podnikateľské a životné prostredie, na obyvateľov a zamestnanosť.

Inzercia

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.