Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Komentáre a názory
08. september 2021

Všade samé čísla

No a čo, keď príde na pápeža málo ľudí?

Nejako sme utopení v číslach. A nejde iba o to, že si už takmer všetci pamätáme jedno číslo paragrafu Trestného zákona.

No a čo, keď príde na pápeža málo ľudí?

Výstavba liturgického priestoru v Prešove. FOTO TASR – František Iván

Nielenže máme každé ráno hlásenie o počte vykonaných PCR testov, o počte antigénových testov, o počte infikovaných z PCR testov, o počte infikovaných z antigénových testov, o celkovom počte hospitalizovaných, o počte hospitalizovaných, ktorí nie sú zaočkovaní, o počte ľudí na umelej ventilácii, o počte úmrtí...

Už pribúdajú každý deň aj čísla o tom, koľko škôl je zatvorených, koľko žiakov je v karanténe.

No a je tu aktuálne aj nová znepokojivá štatistika – koľko ľudí sa prihlásilo na podujatia spojené s návštevou pápeža. Teda konkrétne, koľko ľudí je prihlásených do Šaštína, koľko do Košíc, do Prešova...

Najnovšie pribudla štatistika, koľko ľudí sa pôjde na Svätého Otca pozrieť v režime OTP. K týmto číslam zvyčajne sú uvedené aj počty, aká je celková kapacita návštevníkov v Šaštíne, Prešove či Košiciach. A ešte sa niekde pridá aj počet prihlásených dobrovoľníkov a počet dobrovoľníkov, ktorí ešte organizátorom chýbajú.

Zvyčajne je k aktuálnemu číslu zaregistrovaných ľudí na stretnutie so Svätým Otcom doložené slovko „len“. Akože o návštevu nie je veľký záujem. Niekde v tom cítiť ľútosť, niekde obavu z hanby a niekde škodoradosť – tej nie je v tých správach málo.

Niektorí hygienici sa z toho, že na pápeža sa nechystajú davy, prirodzene, tešia. Ale to im nemožno zazlievať.

Zato Boris Kollár už medzi rečou špekuloval o tom, či mala prezidentka pápeža vôbec pozývať.

A denník SME v komentári napísal: „Nič neškodí imidžu tak ako prázdny obchod. Covid-necovid, keď je niekde veľa ľudí, asi to stojí za to a chceme tam byť aj my.“

Nuž, pápež bude mať možno „obchod“ na Slovensku poloprázdny. Zničí to jeho imidž?

Mal mať Ježiš výčitky, že nedokázal zabezpečiť stovky, tisícky verných učeníkov? Zdieľať

No a teraz čo? Majú mať všetci praktizujúci katolíci pocit viny, že je prihlásených málo ľudí? Majú sa ospravedlňovať? Kajať? Hanbiť? Majú biskupi nariadiť povinnú účasť, aby si nepokazili imidž prázdnym obchodom?

A mimochodom, nebudú sa zas stánkari z bufetov v Šaštíne dožadovať náhrady škody, keď sa predá málo párkov? Tak ako si to pamätáme z návštevy Jána Pavla II. Aký obrat bude postačovať?

Hlavne pokoj. Koľko bolo napokon tých apoštolov? Mal mať Ježiš výčitky, že nedokázal zabezpečiť stovky, tisícky verných učeníkov?

Aj čitatelia Dreherovej knihy Benediktova voľba už dobre vedia, že sa netreba spoliehať na davy. Že vývoj bude iný, a nemusí to byť žiadna katastrofa. Tak ako za čias svätého Benedikta. A spomeňme si aj na naše dejiny. Koľko ľudí bolo aktívnych v podzemnej cirkvi? Boli to azda davy?

Ale je tu aj pozitívna vec. Síce sú každý deň zverejňované nedostatočné čísla zaregistrovaných ľudí na návštevu pápeža, nepočuť zatiaľ žiadne vážne výhrady voči samotnej návšteve. Možno s výnimkou hygienikov.

Inzercia

Pritom už boli zverejnené aj konkrétne sumy, koľko to celé bude stáť, teda koľko peňazí na prípravu návštevy vynaloží štát, koľko župy, koľko samosprávy, koľko biskupská konferencia... Sú to milióny eur.

Ale v tomto smere naozaj veľa reptania nepočuť, teda že načo vyhadzujeme také peniaze! A to je celkom fajn správa.

Možno sa to dá vysvetliť faktom, že pápež František nie je populárny iba medzi veriacimi. Mnohí ľudia, ktorí sa nehlásia ku Katolíckej cirkvi, ho vnímajú najmä ako človeka, ktorý obraňuje menšiny, chudobných, migrantov a, áno, aj homosexuálov.  

Napokon, na Slovensku pôjde aj na Luník IX, čo je také silné gesto, že aj pre liberálnejšie kruhy je ťažké spochybňovať jeho misiu.

Navyše, pozvala ho aj prezidentka Zuzana Čaputová, teda politička, ktorá sa oficiálne nedeklaruje ako veriaca či ako príslušníčka cirkvi. A predsa sa v tom, aby pápež František na Slovensko prišiel, veľmi angažovala.

Pápež František sa určite nezrúti z toho, že išiel na trojdňovú návštevu krajiny, kde ho nevítali státisíce. Zdieľať

To jej pozvanie nebolo bezvýznamné. Vatikanista Andrea Gagliarducci v rozhovore pre Svet kresťanstva potvrdil, že „pápež veľmi ocenil pozvanie prezidentky Čaputovej, s ktorou preukázal dobrú osobnú harmóniu“.

Takže ak by niekto chcel reptať na to, že sem príde pápež, a ešte v čase pandémie, musel by reptať aj na prezidentku, že urobila vo Vatikáne taký dobrý dojem. Mohla byť aj rezervovanejšia, ale nebola.

Navyše pápež príde síce najmä kvôli veriacim, kvôli pútnikom, ale v našej krajine postretne aj iných ľudí. Napríklad sa stretne s predsedom parlamentu, ktorý má x detí s x ženami. A v prezidentskom paláci sa stretne nielen s prezidentkou, ale aj s jej rodinou a životným partnerom. Určite sa s nimi srdečne pozdraví a zanechá silný dojem.

Nebudeme sa teda prezentovať ako veľmi „bigotná“ krajina. Pápež František nás napokon neprišiel súdiť. Sme, akí sme. Lepší, horší, veriaci, neveriaci, zaočkovaní, nezaočkovaní, viac pohodlní, menej pohodlní, v čase pandémie odvážnejší či opatrnejší.

A preto sa treba upokojiť. Netreba sa hrať na žiadne veľké kampane, netreba šíriť obavy ani pocit hanby, keď na osobné stretnutie neprídu státisíce. Čísla nie sú v tomto také dôležité, netreba masy ako na komunistickom prvomájovom sprievode.

Pápež František sa určite nezrúti z toho, že išiel na trojdňovú návštevu krajiny, kde ho nevítali státisíce. A aj jeho „imidž“ to nejako prežije.

Keby na tom poli pri Šaštíne bolo len dvanásť ľudí, ani to by nebolo márne.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva