Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2015

V Španielsku aj Británii sa demonštrovalo proti náletom v Sýrii

Tisícky demonštrantov vyzvali dnes v Londýne britských poslancov, aby nepodporili návrh premiéra Davida Camerona na začatie bomboardovania pozícii militantov z organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii.

Protestujúci sa zhromaždili pred sídlom premiéra na Downing Street v Londýne a vykrikovali heslá ako "Nebombardujte Sýriu!" Podobné protesty dnes prebehli aj v ďalších britských mestách, uviedla agentúra AP. 

Britské vojenské letectvo sa pritom už zúčastňuje na operácich proti militantom v Iraku vedených Spojenými štátmi. Cameron však nedávno vyhlásil, že tieto operácie by sa mali rozšíriť aj do Sýrie, pretože teroristov je potrebné zasiahnuť priamo v ich kľúčových oblastiach.

Britská vláda sa momentálne snaží získať podporu na takúto vojenskú akciu medzi poslancami. Hlasovanie v parlamente by pritom malo prebehnúť už na budúci týždeň.

Aj v Španielsku vyšli tisícky občanov dnes do ulíc,  aby dali najavo svoj nesúhlas s leteckými útokmi USA, Francúzska a iných štátov v Sýrii. Protesty sa konali vo viac ako 20 španielskych mestách vrátane Madridu, Barcelony alebo Sevilly,

Protestné akcie zorganizovalo hnutie No en nuestro nombre (Nie v našom mene), ktoré v uplynulých týždňoch zhromaždilo v Španielsku viac ako 30 000 podpisov proti vojenskému ťaženiu medzinárodnej aliancie voči džihádistom z tzv. Islamského štátu.

Hnutie predpokladá, že pri útokoch, ktorých zosilnenie avizovalo Francúzsko v reakcii na nedávne teroristické útoky z Paríža, prídu o životy aj nevinní ľudia. Súčasne sa obáva, že sa tak špirála násila nezastaví.
      

Inzercia

Odporúčame