Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. september 2021

Spravodlivosť

S pomocou generálnej prokuratúry zrejme rátal aj Kočner

Prepustenie Pčolinského z väzby ukazuje, ako mohli vyzerať plány Mariana Kočnera v roku 2018.

S pomocou generálnej prokuratúry zrejme rátal aj Kočner

TASR Marian Kočner v roku 2018.

Keď sa verejnosť dozvedela, že Marian Kočner mal z väzby pripravovať vraždu prokurátora Šufliarskeho, nebolo celkom jasné, aký mohol mať motív. Známe bolo len to, že komando Aleny Zsuzsovej a Zoltána Andruskóa pripravovalo likvidáciu prokurátora v štýle mafiánskej popravy.

Šufliarsky bol v tom čase námestníkom generálneho prokurátora.

Názornú ukážku toho, ako mohli vyzerať motívy Kočnera, ponúkla generálna prokuratúra pri kauze Pčolinský. Zástupca Žilinku použil paragraf 363 Trestného poriadku a zrušil obvinenia proti Pčolinskému.

Bývalý šéf SIS išiel z väzby na slobodu.

Jún 2018

Podobne mohli vyzerať aj Kočnerove zámery, ako sa dostať z väzby a zrealizovať plány na útek (tie mal podľa správ v Threeme pripravené od roku 2017). Paragrafy Trestného poriadku Kočner dôverne poznal, keďže roky robil neformálneho „kancelára“ generálnemu prokurátorovi Trnkovi.

S pomocou z Kováčikovej špeciálnej prokuratúry Kočner rátať nemohol. Šéf ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Žilinka dal pokyn prokurátorovi Šantovi, aby konal v kauze zmenky. V rovnakom čase skončili bödörovci vo vedení polície. Kočner bol väzobne stíhaný. Navyše mu hrozili obvinenia v ďalších kauzách a prepadnutie majetku.

Právomoc prelomiť rozhodnutia vyšetrovateľov a prokurátorov má podľa paragrafu 363 len generálny prokurátor. Alebo jeho zástupcovia (ako sme videli pri kauze Pčolinský).

V lete 2018 poslal Kočner z väzby cez motáky správy určené Alene Zsuzsovej. Cez aplikáciu Threema ich prepísal a poslal adresátke Peter Tóth. V správe pre Zsuzsovú bolo toto: „Ave ďakuje za dobré správy… Verí vo svoj osud a vie, že kocky sa nemýlia. Celý cirkus bude trvať cca 2 mesiace. Teší sa, že šteniatko raz vyrastie na veľkého psíka. Ave odkazuje, že na výplatu treba použiť kartu.“

Prokurátor Šufliarsky bol už skôr predmetom záujmu Mariana Kočnera. Kočner bol presvedčený, že práve Šufliarsky proti nemu organizuje trestné konania na úseku generálnej prokuratúry – a Žilinka na špeciálnej prokuratúre. Na oboch (plus na advokátovi Lipšicovi) pracovala Zsuzsová a Andruskóov tím.

Po Kočnerových motákoch z väzby Alena Zsuzsová podľa vyšetrovateľa pritlačila na sledovanie a likvidáciu Šufliarskeho. Vykonávatelia mali byť tí istí, ktorí vo februári 2018 zavraždili Jána Kuciaka a jeho partnerku.

Odkaz Kočnera pre Zsuzsovú bol zjavne kódovaný. Kódom šteniatko zvykli označovať zástupcu generálneho prokurátora Reného Vaneka, ktorého považovali za svojho človeka. Zsuzsová zrejme dostala úlohu zariadiť, aby „vyrástol“. Teda aby sa posilnilo jeho postavenie vo vedení prokuratúry. Čas na vybavenie veci bol „cca dva mesiace“. A na získanie hotovosti na vyplatenie služieb mala slúžiť karta.

Časové súradnice sedia. Šufliarsky mal byť sledovaný v lete 2018. V septembri vrcholili prípravy na jeho likvidáciu. Presnejšie na popravu. Šufliarskeho mala usmrtiť buď výbušnina, alebo streľba z automatických zbraní.

Inzercia

Útekové plány

„Mafiánska poprava“ Šufliarskeho mala viesť k dvom cieľom. K zastrašeniu prokurátorov. A k možnému postupu Vaneka na pozíciu prvého námestníka generálnej prokuratúry.

Ak by bol pri Kočnerovi použitý paragraf 363, získal by čas na útek. V jednej zo správ cez mobilné aplikácie mal Kočner poznamenať, že útek má pripravený ako krajnú možnosť. „Medzinárodné vody to istia. Loď mám vybavenú,“ naznačoval Kočner.

Podľa domnienok niektorých svedkov chcel Kočner na útek použiť svoju jachtu, ktorá kotvila v Chorvátsku pri Splite. Bola vybavená zariadením na výrobu pitnej vody z morskej, zásobami jedla a paliva – aby dokázala fungovať niekoľko dní na mori a vyhýbať sa prístavom.

Mimochodom, v deň, keď o Kočnerovej väzbe rozhodoval Najvyšší súd, si Kočner rezervoval súkromné lietadlo do Splitu pre štyri osoby.

Plány veľmi tesne nestihol realizovať. Najvyšší súd ho (na rozdiel od Špecializovaného trestného súdu) nepodržal. Kočner skončil vo väzbe.

Keď plány narazia

Predstava, že Kočner sa mal cez vraždu prokurátora Šufliarskeho prestrieľať na slobodu a zmiznúť na vlastnej lodi v „medzinárodných vodách“, vyzerá neuveriteľne. Šance na úspech boli chabé. Prípadné rozhodnutie Vaneka nebolo vôbec isté, navyše by asi narazil na generálneho prokurátora Čižnára.

Na druhej strane: ak hráčom ako Kočner ide o krk plus o majetok a ak im veľmi tesne skolabovali plány na útek, využijú všetky dostupné možnosti na vlastnú záchranu.

A Kočner ich veľa nemal.

Zvyšok príbehu vyzeral celkom inak ako plán. Komando Andruskóa bolo zadržané. Kočner je odsúdený za falšovanie zmeniek. A stíhaný za objednávku jednej vraždy a prípravu ďalších troch…

Vražda Jána Kuciaka viedla k pádu Fica s Kaliňákom a ku koncu bödörovcov vo vedení polície. Jeden z tých, ktorí mali byť zlikvidovaní, je dnes špeciálny prokurátor. Druhý je generálny prokurátor. „Šteniatko“ nevyrástlo, ale ušlo.

Od roku 2018 sa veľa zmenilo. K lepšiemu. Jedna vec však ostala zachovaná. Ešte stále žijeme v ére, keď sa tie najtvrdšie zápasy vedú o generálnu prokuratúru. A keď paragraf 363 nie je vnímaný ako nástroj spravodlivosti, ale ako jadrový kufrík.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva