Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. november 2015

Väčšina Slovákov svoje bývanie vlastní, patria medzi špičku krajín únie

Slovensko je druhé spomedzi krajín Európskej únie (EÚ), v ktorých drvivá väčšina populácie svoje obydlie vlastní.

Vo vlastnom býva v našej krajine 90,3 % obyvateľov. Vyplýva to z údajov mapujúcich podmienky a úroveň bývania, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Ako informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, v roku 2014 žilo takmer 60 % obyvateľov EÚ v dome a 40 % v byte. V domoch najčastejšie bývajú vo Veľkej Británii, Chorvátsku a Belgicku, v bytoch najmä v Lotyšsku, Litve a Grécku.

Viac ako dve tretiny obyvateľov EÚ (70,1 %) bývajú vo vlastnom a jedna tretina si svoje bývanie prenajíma (29,9 %). Slovensko patrí do prvej päťky krajín, v ktorých drvivá väčšina populácie svoje obydlie vlastní. Vo vlastnom tu býva 90,3 % obyvateľov. Z tohto pohľadu je v rámci únie dokonca na druhom mieste.

Pred Slovenskom je iba Rumunsko (96,1 %), nasledujú Litva (89,9 %), Chorvátsko (89,7 %) a Maďarsko (89,1 %). Na opačnom konci rebríčka, s menej ako dvoma tretinami obyvateľov žijúcimi vo vlastnom bývaní, sú Nemecko (52,5 %), Rakúsko (57,2 %), Dánsko (63,3 %) a Veľká Británia (64,8 %).

Viac ako 40 % svojho disponibilného príjmu utratí na bývanie v priemere 11,4 % obyvateľov Európskej únie. Na Slovensku je to menej, konkrétne 9 %.

Najviac preplnených domácností sa nachádza v Rumunsku (52,3 %), v Maďarsku a Poľsku je to okolo 44 %. Preplnenosťou sa označujú situácie, keď veľkosť obydlia nezodpovedá počtu osôb v ňom žijúcich. Na Slovensku takto žije 38,6 % ľudí.

Miera spokojnosti s bývaním je najvyššia vo Fínsku, Dánsku a Švédsku, najnižšia v Bulharsku, Lotyšsku a Grécku. Slováci (7,6 bodu z 10) sú so svojím bývaním spokojní približne rovnako ako priemer EÚ (7,5 bodu).

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva