Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. september 2021

Dozvuky kauzy Pčolinský

Politický „blitzkrieg“ proti paragrafu 363

Sú typy rozhodnutí, s ktorými by sa politici nemali ponáhľať.

Politický „blitzkrieg“ proti paragrafu 363

Maroš Žilinka (vpravo) a Jozef Kandera. Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Takmer ihneď po zrušení obvinení exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského zobrali niektorí vládni politici útokom paragraf 363 Trestného poriadku. Teda ustanovenie, ktoré umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora, ak ním bol porušený zákon.

Veronika Remišová kvôli tomuto paragrafu okamžite zvolala mimoriadnu koaličnú radu a politici začali nahlas hovoriť o zrušení či výraznom obmedzení tejto právomoci generálneho prokurátora.

Premiér Heger očakáva v tejto veci rýchle konanie, poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS hovorí o dohode v horizonte dní, nanajvýš týždňov, a prvé návrhy by mali odznieť už na dnešnej koaličnej rade.

Je pravda, že táto koalícia mala preskúmanie tejto kompetencie generálneho prokurátora vo svojom vládnom programe. Lenže viac ako rok to vôbec neriešila a teraz sa do toho púšťa spôsobom v duchu legendárneho husitského pokriku „Hŕŕ na nich!“.

Z tej rýchlosti až priveľmi sršia politické dôvody niektorých aktérov zviesť sa na emócii, ktorá po rozhodnutí v kauze Pčolinský vznikla. Zdieľať

Z tej rýchlosti až priveľmi sršia politické dôvody niektorých aktérov zviesť sa na emócii, ktorá po rozhodnutí generálnej prokuratúry v kauze Pčolinský vznikla. Keďže ako bývalý šéf SiS, tak aj generálny prokurátor, sú nominantmi tej istej strany, schéma o „našich ľuďoch“ vyzerá v tom prípade lákavo.

Hoci takéto vzťahové pozadia netreba, zvlášť na Slovensku, podceňovať, niekoľko dôležitých skutočností hovorí proti takémuto zjednodušenému obrazu. A nabáda k opatrnosti.

Rozhodnutie o Pčolinskom síce môže byť dôvodom na právne dišputy, ale nevyplýva z neho žiaden silný argument, ktorý by nás oprávňoval k tomu, aby sme v generálnej prokuratúre začali vidieť inštitúciu hatiacu snahu o prinavrátenie spravodlivosti.

Toto rozhodnutie vydal námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera. Niekdajší trestný sudca na Najvyššom súde, ktorý sa nebál kritizovať Štefana Harabina, či v období, keď už pôsobil na prokuratúre, sa verejne zastať prokurátora Vasiľa Špirka. Všetko v čase, keď takéto postoje so sebou niesli aj nepríjemné dôsledky.

Inzercia

To sú, na rozdiel od niektorých špekulácií, reálne fakty, ktoré hovoria v neprospech toho, že by sa Kandera do nejakého rozhodnutia nechal zmanipulovať svojím nadriadeným Marošom Žilinkom.

Ďalším dôvodom k opatrnosti je skutočnosť, že zrušením alebo obmedzením kompetencií, ktoré vyplývajú z paragrafu 363, by sa významne zmenil charakter Generálnej prokuratúry ako inštitúcie, ktorá dohliada na zákonnosť trestného konania.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda v rozhovore pre TV Postoj povedal, že bez oprávnení vyplývajúcich z tohto paragrafu by generálna prokuratúra bola len akýmsi „metodickým útvarom“, ktorý by nikto nemusel rešpektovať.

Čo by mohlo mať dôsledky, nad ktorými sa musí zamyslieť každý, kto sa na svet okolo seba nepozerá len optikou jedného volebného cyklu. Vôbec sa totiž nedá vylúčiť ani taký vývoj, že po nejakých politických zmenách a následných výmenách v rezorte vnútra tu opäť môže prísť tlak na to, aby niektoré zložky polície pracovali na politickú objednávku. Paragraf 363 v rukách politicky odolnejšej prokuratúry sa potom môže ukázať ako dôležitý nástroj na korigovanie negatívnych dôsledkov takéhoto stavu.

Iste, je to teória. Možnosť, na ktorú sa nedá automaticky spoliehať, ale pri uvažovaní o zmene právomocí generálnej prokuratúry ju treba brať do úvahy.

Právo parlamentnej väčšiny zmeniť fungovanie generálnej prokuratúry sa, samozrejme, nedá spochybniť. Ide však o typ rozhodnutia, ktorého hnacím motorom by nemala byť emócia z jednej kauzy.

A určite by nemal paragraf 363 padnúť po niekoľkodňovom politickom „blitzkriegu“.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva