PROFIL: Modrý katolík v Bielom dome

Joe Biden, politický veterán s pohnutým životom, sa stal prvým katolíckym viceprezidentom v histórii USA. Jeho politické rozhodnutia však pramenia viac z demokratickej orientácie, ako z náboženského presvedčenia. Najmä preto je Obamova pravá ruka terčom kritiky časti amerického kléru.

V čase, keď Joe Biden oznámil, že sa bude uchádzať o post amerického prezidenta, sa na margo kandidatúry Baracka Obamu pre New York Observer vyjadril: „Je to prvý Afro-američan, ktorý je presvedčivý, bystrý, čistý, dobre vyzerajúci chlapík.“ Ktovie, či vtedy tušil, že už o dva roky bude vo Washingtone menovaný za pravú ruku tohto „čistého černocha“.

Energický 66-ročný politik sa na rozdiel od svojho menovca a aktéra kampane, inštalatéra Joea, stal po novembrových voľbách reálnou figúrou americkej vrcholovej politiky. Počet rokov, ktoré Joe Biden odslúžil v štátnej správe je v porovnaní s prezidentom, Barackom Obamom, o niekoľko desiatok vyšší. Senátorom za štát Delware sa prvýkrát stal v roku 1972 a do tohto úradu bol zvolený šiestykrát v roku 2002. Z tohto dôvodu Bidenovi prischla prezývka „Washington insider“.

Životné strasti a útrapy
Joseph R. Biden sa narodil v Pennsylvanii, no rodina, pochádzajúca z Írska, sa presťahovala do štátu Delware. Tam Biden vyštudoval právo. Vo Wilmingtone si založil právnickú firmu, kde pracoval, kým sa nevydal na politickú dráhu. Niekoľko týždňov po senátnych voľbách Bidenovu rodinu postihla obrovská tragédia. Pri autonehode zahynula jeho manželka Neila a ročná dcéra Naomi. Dvaja synovia boli vážne zranení. Biden sa ocitol v neľahkej situácii, no z postu senátora neodstúpil. Prísahu predniesol pri synovej nemocničnej posteli. Od tohto obdobia do Washingtonu dochádzal každý deň vlakom. O pár rokov sa opäť oženil s Jill Jacobs. V súčasnosti má tri deti a päť vnúčat.

Chuť stať sa americkým prezidentom Biden ukázal už koncom osemdesiatych rokov. Kandidatúru však stiahol po obvinení z plagiátorstva vo svojom prejave. V tomto čase utrpel vážne mozgové ochorenie a život mu visel na vlásku. Po podstúpení dvoch operácií sa zotavil.

Katolík Joe
Biden je prvým katolíckym viceprezidentom Spojených štátov. Navštevoval katolícku školu, rozmýšľal o kňazskom povolaní, štyrikrát sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II. a zúčastnil sa jeho pohrebu. Každú nedeľu chodieva na omšu a ruženec nosí stále vo svojom vrecku. Jeho postoje v etických otázkach však vyvolávajú v katolíckych kruhoch rozporuplné reakcie. „Tvrdí, že akceptuje učenie Katolíckej cirkvi o živote začínajúcom počatím, hlasoval za zákon, ktorý zakazuje potrat v posledných týždňoch tehotenstva, ale rozhodnutie v prípade Roe verzus Wade pokladá za vhodné pre spoločnosť, ktorá má na potrat rozdielne pohľady,“ hodnotí postoje čerstvého viceprezidenta vatikanista talianskeho týždenníka L´Espresso Sandro Magister. Okrem toho Biden podporuje výskum embryonálnych kmeňových buniek a hoci v roku 1996 hlasoval za zákon o ochrane manželstva (Defense of Marriage Act), je proti federálnemu zákazu homosexuálnych zväzkov.

Pro choice postoje katolíka Bidena sú pravidelným terčom republikánskej kritiky. Na tú je už politický veterán riadne citlivý. „Vrazím svoj ruženec do krku republikánovi, ktorý mi najbližšie povie, že nie som veriaci,“ povedal pri istej príležitosti. Proti Bidenovi sa už postavili aj niektorí americkí biskupi. „Nikto by dnes nerešpektoval vyhlásenie...: ´Osobne som proti otroctvu a rasizmu, no nebudem svoje presvedčenie predstavovať v legislatívnej aréne.´,“ vyslovil sa Michael Saltarelli, biskup z Bidenovho domovského štátu Delware. Denverský arcibiskup Charles Chaput bol ešte priamejší: Biden by nemal pristupovať k svätému prijímaniu. Proti udeľovaniu prijímania propotratovým politikom sa postavil aj ďalší americký arcibiskup, Raymond L. Burke, ktorý sa minulý rok stal prefektom Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry vo Vatikáne. S jeho názorom sa však väčšina amerických biskupov, vrátane kardinálov Francisa F. Georga a nedávno zosnulého Averyho Dullesa, nestotožnila.

Diplomat
Jedným z motívov Bidenovej viceprezidentskej nominácie bola jeho odbornosť v oblasti medzinárodných vzťahov. V rokoch 2001 – 2003 Biden pôsobil ako predseda Komisie amerického senátu pre medzinárodné vzťahy. Tento post zastáva opäť od januára 2007. Za najväčšie úspechy jeho pôsobenia v tomto úrade je považované zlepšenie stability na Balkáne. Biden sa tiež pričinil o vstup Maďarska, Poľska a Česka do NATO. V súčasnosti sa považuje za jednu z vedúcich amerických autorít v otázke diplomacie. Pôvodne hlasoval za vojnu v Iraku, no už pred jej začiatkom varoval pred následkami dlhej okupácie.
Vzťah Biden - Irak má údajne aj osobný podtón. Jeho syn, kapitán Beau Biden, tam má byť vyslaný so svojou jednotkou.

Mária Škvarlová, Imrich Gazda

ZDROJE:
http://www.boston.com/news/local/articles_of_faith/2008/08/joe_bidens_ca...
http://www.barackobama.com/learn/meet_joe.php
http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/206336
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/7574085.stm

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež