Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. september 2021, 10:50

František v Šaštíne

Sektory otvoria už deň vopred o 22. hodine, ľudia môžu prichádzať do ôsmej ráno

Sektory otvoria už deň vopred o 22. hodine, ľudia môžu prichádzať do ôsmej ráno

Predseda KBS Stanislav Zvolenský. Foto TASR/Martin Baumann

Pápež bude papamobilom prechádzať pomedzi sektory už pred omšou. Aktuálne je do Šaštína prihlásených 30-tisíc ľudí. Prídu aj kardináli z Poľska, Maďarska či Luxemburska.

Po pápežovi Jánovi Pavlovi II. navštívi Šaštín aj pápež František. Na toto pútnické miesto zavíta 15. septembra na sviatok patrónky Slovenska Sedembolestnej Panny Márie.

Aktuálne je prihlásených na omšu s pápežom 30-tisíc ľudí. „K najvzácnejšiemu pútnikovi pápežovi Františkovi sa pridajú viacerí kardináli, z Poľska, Maďarska a Luxemburska,“ uviedol bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Doplnil, že sa prihlásilo aj vyše päťdesiat biskupov. „Budú predovšetkým z Českej republiky, Rakúska, Ruska, Litvy, Dánska, Slovinska, Islandu, Ukrajiny aj zo Spojených štátov,“ spresnil Zvolenský, podľa ktorého prídu aj stovky kňazov.

Predseda KBS na tlačovej konferencii pozval okrem slovenských pútnikov aj ľudí z Poľska, Maďarska, Česka či Rakúska a ďalších.

„Ide o výnimočnú udalosť, a to aj preto, lebo návšteva prichádza v čase pandémie a pápež nemal príležitosť na veľa zahraničných ciest,“ uviedol Zvolenský s tým, že František pred časom navštívil Irak, budúci týždeň pôjde do Budapešti, aby uzatvoril eucharistický kongres, a potom príde na Slovensko. Jeho štvordňová návšteva vyvrcholí práve v Šaštíne.

Pápež mal podľa hovorcu KBS jedinú požiadavku a tou bola skromnosť. „Chcel, aby to nebolo nič mimoriadne,“ povedal Martin Kramara. Ľudí neustále pozývajú. „Boli dva pastierske listy, vo farských oznamoch to budete počuť. Ak chodíte do kostola, možno ste z toho už unavení.“

Sektory otvoria o 22. hodine

Riaditeľ bratislavského arcibiskupského úradu Tibor Hajdu, ktorý je hlavným vedúcim prípravy na pápežovu návštevu v Šaštíne, povedal, že sektory sa pre ľudí otvoria už v predvečer, teda 14. septembra o 22. hodine. „Vtedy sa začnú kontroly a ľudia budú môcť vstupovať do areálu,“ uviedol Hajdu.

Sektory sa budú zapĺňať do 8. hodiny ráno 15. septembra. Vstupné brány sa potom zatvoria, omša sa začne o 10. hodine, František však bude s papamobilom prechádzať medzi sektormi už skôr.

„Svätý Otec bude pozdravovať prítomných ľudí, a tak je potrebné, aby všetci boli na svojich miestach už o niečo skôr,“ dodal.

Koordinátor prípravy Tibor Hajdu. Foto TASR/Martin Baumann

Mapa areálu v Šaštíne. Zdroj - navstevapapeza.sk

Z dôvodu toho, že sa sektory uzatvoria už o ôsmej hodine, Hajdu ľudí vyzýva, aby si príchod nenechali na poslednú chvíľu a aby sa z parkovísk pohodlne dostali do priestoru a zaujali svoje miesta.

Organizátori pripomenuli, že všetky príjazdové inštrukcie budú prístupné na stránke navstevapapeza.sk.

Jeden sektor bude vyhradený pre zdravotne postihnutých, najmä osoby s barlami alebo na invalidnom vozíku, ktorí budú mať parkovisko najbližšie k svojmu sektoru. „Budú mať aj asistenciu, ich sektor sa otvorí o piatej hodine,“ doplnil Hajdu. Rovnako o piatej hodine sa otvoria aj sektory pre kňazov a zasvätené osoby.

Na sedenie budú sektory najbližšie k liturgickému priestoru, tie budú pre pozvaných hostí. „Ostatné sektory sú iba na státie s tým, že je možné doniesť si nejakú skladaciu stoličku,“ dodal Hajdu.

Duchovný program od skorého rána

Na mieste bude už od skorého rána prebiehať pripravovaný duchovný program. „Istým spôsobom nás uvedie do atmosféry očakávania Svätého Otca aj slávenia svätej omše,“ dodal Hajdu, ktorý tiež poďakoval národnému železničnému dopravcovi. Ten zabezpečuje mimoriadne vlaky do Šaštína.

Inzercia

Slávenie omše sa uskutoční na zelenej lúke, kde už pred niekoľkými dňami začali intenzívne práce. „Je potrebné všetko vystavať od nuly,“ priblížil vedúci prípravy v Šaštíne.

Liturgický priestor navrhol architekt Michal Bogár. „Navrhli sme ho tak, aby sme do tohto krajinného priestoru poňali aj pohľad na šaštínsku baziliku,“ uviedol Bogár.

„Celý areál sme pootočili tak, aby hlavná os smerovala na veže baziliky ako na charakteristický znak tohto miesta,“ dodal architekt s tým, že sektory budú v priestore umiestnené takzvane vejárovito k menze, kde sa bude sláviť liturgia.

Centrálny kríž bude z dreva z poškodeného kostola na Morave, kde vyčíňalo tornádo. Svet kresťanstva o tom písal už v júli. „Podarilo sa naplniť túto myšlienku, kríž s korpusom ukrižovaného Ježiša Krista a s fragmentami z tohto dreva z Moravy v týchto chvíľach dokončuje akademický sochár Martin Lettrich,“ povedal Bogár.

Na presbytériu bude obraz sv. Jozefa, ktorý namaľovala Dorota Sádovská. „Tretím členom výtvarníkov je Viktor Oravec, sklársky výtvarník, ktorý nám pomohol spracovať viaceré prvky do menzy a ambóny,“ dodal Bogár s tým, že priestor sa snažia pripraviť čo najviac ekologicky a úsporne.

„Architektúru presbytéria možno nazvať ako príležitostnú architektúru, keďže bude využitá iba na jedno podujatie. Snažili sme sa ju uchopiť ekologicky, aby všetky materiály a konštrukcie mohli byť opäť využité,“ uzavrel architekt liturgického priestoru v Šaštíne Michal Bogár.

Jeden a pol tisíc dobrovoľníkov

Koordinovať ľudí v Šaštíne bude 1 500 dobrovoľníkov. „Je úžasné, že toľko ochotných ľudí sa nájde na rozličné služby. Budú mať na starosti usmerňovanie ľudí v sektoroch, kontrolu QR kódov, pomoc s ďalšími zložkami pri vstupných bránach, ako aj usmerňovanie na parkoviskách a smerovanie ľudí z parkovísk a železničnej stanice na miesto omše,“ uviedla Monika Hricáková zodpovedná za dobrovoľníkov.

Pripomenula, že dobrovoľníci budú pripravovať veci v Šaštíne už od 14. septembra. „Momentálne je už registrácia uzavretá,“ uviedla Hricáková.

Koordinátorka dobrovoľníkov pre Bratislavu a Šaštín Monika Hricáková. Foto TASR/Martin Baumann

Podmienka, že podujatie bude len pre očkovaných, sa zatiaľ nemení. Novinári sa na to pýtali hovorcu KBS Martina Kramaru aj na tlačovej konferencii v Šaštíne. „To je otázka na inú inštitúciu. Zatiaľ podmienka platí, budeme vidieť v tých najbližších dňoch, čo príde,“ uviedol Kramara.

KBS vníma, že očkovanie môže byť pre niektorých komplikáciou, ale na druhej strane vnímajú, že ak by pravidlá účasti nastavili tak, že podujatie by mohlo byť pre kohokoľvek, istá skupina ľudí by mala problém aj s tým. Podľa Kramaru by sa niektorí očkovaní mohli báť prísť. „Akokoľvek by ste to postavili, vždy by bol niekto nespokojný.“

V závere dodal, že sa stretávajú s povzbudzujúcimi svedectvami. Jedna 99-ročná pani oslávi práve na púti v Šaštíne s pápežom svoje sté narodeniny.

 

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva