Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. september 2021, 08:31

František na Slovensku

Biskupi predložili požiadavku na zmenu pravidiel, k posunu zatiaľ nedošlo

Biskupi predložili požiadavku na zmenu pravidiel, k posunu zatiaľ nedošlo

Hovorca KBS Martin Kramara. Zdroj – TK KBS

Po úprave pravidiel na podujatia s pápežom Františkom na Slovensku volajú viacerí odborníci aj politici. „Premiér Eduard Heger predpokladá, že na všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké pravidlá," tvrdí Úrad vlády.

Zatiaľ stále platí, že na podujatia s pápežom Františkom na Slovensku, ktoré sa uskutočnia o menej ako dva týždne, budú môcť ísť iba zaočkovaní.

Hlasy na zmenu tohto pravidla pribúdajú. Hovorca KBS Martin Kramara uviedol, že s touto požiadavkou sa na štát obrátili aj biskupi. „Túto otázku biskupi opakovane predložili, zatiaľ však nemám informáciu, že by v danej veci došlo k posunu,“ odpísal Kramara.

Úrad vlády poskytol v piatok popoludní médiám stanovisko, v ktorom tvrdí, že táto otázka má smerovať na Úrad verejného zdravotníctva, respektíve na konzílium odborníkov. „Premiér Eduard Heger však predpokladá, že na všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké pravidlá," dodal tlačový odbor.

Úrad verejného zdravotníctva v reakcii tvrdí, že organizátori návštevy sa môžu slobodne rozhodnúť, ktorý z troch režimov (základ, OTP a zaočkovaní) si pri tejto príležitosti zvolia. V prípade Medzinárodných leteckých dní SIAF však dochádza ku kombinácii režimov OTP a zaočkovaní.

Úrad poznamenáva, že nemá možnosť rozhodovať za konkrétnych organizátorov, akým spôsobom si splnia svoje povinnosti vyplývajúce z vyhlášky. V zelených aj oranžových okresoch sú hromadné podujatia pre zaočkovaných momentálne bez obmedzení. V zelených môže byť v exteriéri v režime OTP maximálne do 5-tisíc osôb.

Politici aj odborníci

Po úprave pravidiel volajú najnovšie aj politici z Kresťanskej únie. Ako tvrdia v stanovisku, Slovensko zažíva bezprecedentnú situáciu – pandémiu covid-19. Vzhľadom na túto situáciu bolo podľa KÚ rozumné trvať na povinnej zaočkovanosti všetkých účastníkov masových bohoslužieb s prítomnosťou pápeža Františka.

„Situácia sa však zmenila, čo ukázalo aj úspešne zvládnuté podujatie – olympijská kvalifikácia v ľadovom hokeji, kde v interiéri bolo naraz približne 7500 divákov v režime OTP (očkovaní, testovaní, s prekonaným covidom-19), a to bez vážnejších epidemických dôsledkov,“ hovorí podpredseda Kresťanskej únie Richard Vašečka.

„Aj na základe tejto skutočnosti a výziev od mnohých ľudí dobrej vôle sa obraciame na Úrad verejného zdravotníctva a vládu Slovenskej republiky, aby zvážili súčasné nastavenie tzv. covid automatu a umožnili aj otestovaným a tým, ktorí prekonali covid-19, účasť na bohoslužbách za účasti pápeža Františka. Samozrejme, je dôležité, aby boli vykonané všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom zastavenia šírenia infekcie,“ zdôrazňuje Anna Záborská, predsedníčka Kresťanskej únie.

Zmenu podporuje aj strana Hlas. „Aby každý, kto tam chce ísť, preukázal buď, že je zaočkovaný alebo otestovaný alebo prekonal pred menej ako 180 dňami koronavírus. Myslím si, že to by bolo férové a že by to ešte zabránilo hanbe, ktorú môžeme zažiť počas návštevy pápeža," uviedol na piatkovej tlačovej konferencii líder strany Peter Pellegrini s tým, že návšteva pápeža je významná, celosvetovo sledovaná udalosť, ktorá vysiela silný signál do celého sveta.

„Ak budú zábery z priestorov, ktoré sú schopné prijať 50-, 60-, 70.000 ľudí, a bude tam Svätý Otec a na kamerách do celého sveta pôjdu zábery s poloprázdnych hľadísk a z poloprázdnych miest, bude to veľmi smutný pohľad na Slovensko," dodal.  

Na tom, že podujatia s pápežom by mali byť povolené aj pre testovaných a ľudí, ktorí covid prekonali, sa zhodujú aj viacerí oslovení odborníci.

Inzercia

„Rozdielny prístup ministerstva a úradov k návšteve pápeža s prísnymi, ale pritom logickými opatreniami a na druhej strane k rizikovejším podujatiam ako Medzinárodné letecké dni či zápasy hokejovej kvalifikácie je nespravodlivý, demotivačný, rozhodne škodlivý a v konečnom dôsledku podkopáva autoritu týchto inštitúcií u svojich občanov,“ uviedol v ankete Postoja lekár Peter Visolajský.

Podľa matematika Richarda Kollára by počas veľkých hromadných podujatí malo byť hlavnou prioritou oddelenie skupín prichádzajúcich z rôznych miest do čo najväčšej miery. Ak sa to podarí zabezpečiť, akcia podľa neho nepredstavuje extrémne zvýšené riziko ani v režime OTP.

Aj sociológ Miloslav Bahna vidí v prípade návštevy pápeža možnosť zvážiť samostatný sektor pre ľudí v režime očkovaný, testovaný, prekonal ochorenie covid-19.

Po úprave pravidiel už dlhšie volajú aj predstavitelia KDH. Momentálne nastavenie považujú za neférové.

„Očakávam, že tak ako sa podarilo nájsť riešenie pre fanúšikov športu, nájde vláda konštruktívny prístup aj vo veci návštevy Svätého Otca. Ak existuje cesta, ako umožniť aj nezaočkovaným občanom stretnúť sa s pápežom tak, aby bola zachovaná bezpečnosť všetkých účastníkov, vláda v spolupráci s odborníkmi by sa ju mali pokúsiť ešte raz nájsť,“ povedal minulý týždeň predseda kresťanských demokratov Milan Majerský. 

Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred hodinou

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.