Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2015

Vláda posúdi konkrétnu podobu protiteroristickej legislatívy

Balík protiteroristickej legislatívy, ktorým Slovensko reaguje na bezpečnostnú situáciu v Európe, už má konkrétnu podobu. Novely viac ako 15 rôznych zákonov dnes dostane na stôl vláda, ktorá sa zíde na mimoriadnom rokovaní.

Legislatívne zmeny, ktoré sú z pohľadu vlády potrebné pre efektívnejšie zvládanie hrozieb terorizmu, sa prijímajú v zrýchlenom konaní. Bezpečnostná rada SR o nich rokovala tento týždeň v stredu.

Legislatívci viacerých rezortov a bezpečnostných zložiek mali necelé dva dni na to, aby pripravili paragrafové znenie noviel. To má po odsúhlasení vládou prerokovať na budúci týždeň parlament. Materiály do štvrtkového večera neboli zverejnené na stránke Úradu vlády SR.

Ťažiskovými budú zmena Ústavy SR a Trestného zákona. V prvom prípade sa vládna strana Smer-SD snaží získať potrebnú podporu opozície. Premiér Robert Fico v stredu vysvetlil, že by sa v Ústave mali predĺžiť lehoty pre obmedzenie osobnej slobody v prípade podozrení z terorizmu.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec má predložiť návrh na rozšírenie pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Súdy by mali napríklad dostať oprávnenie rozhodnúť o väzbe osoby podozrivej z terorizmu bez uvedenia dôvodu.

Legislatívne zmeny sa majú dotknúť aj polície, armády a spravodajských služieb. Policajti by napríklad mali dostať viac možnosti na zaistenie podozrivých osôb, širšie oprávnenia na prehliadky motorových vozidiel. Nová legislatíva by mala umožňovať Ozbrojeným silám SR zúčastňovať sa na plnení úloh týkajúcich sa boja proti terorizmu.

Slovenská informačná služba by mala mať po novom možnosť využívať inštitút predstieraného prevodu veci a zámeny vecí. Prijaté majú byť aj preventívne opatrenia v oblasti elektronickej komunikácie a cestovných dokladov. Vojenské spravodajstvo má dostať v oblasti boja proti terorizmu podobné kompetencie ako SIS.

Inzercia

Odporúčame