Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2015

Rusko prerušilo vojenskú spoluprácu s Tureckom, hrozí ekonomickými sankciami

Ruské ministerstvo obrany prerušilo včera akúkoľvek vojenskú spoluprácu s Tureckom vrátane zrušenia horúcej linky zriadenej na výmenu informácií o ruských leteckých útokoch v Sýrii. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko pohrozilo Turecku aj ekonomickými sankciami a uviedlo, že od Ankary očakáva prijateľné vysvetlenie dôvodov zostrelenia ruského stíhacieho bombardéra, ku ktorému došlo v utorok.

Najnovšie napätie vo vzťahoch medzi Tureckom a Ruskom spôsobil práve incident z utorka, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach medzi Sýriou a Tureckom ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Jedného z členov posádky dvojmiestneho ruského lietadla zastrelili turkménski povstalci v Sýrii, druhého zajali.

Rusko tvrdí, že jeho lietadlo sa počas celej dráhy letu pohybovalo nad územím Sýrie. Tureckí predstavitelia naopak vyhlasujú, že lietadlo narušilo vzdušný priestor Turecka, a preto došlo k jeho zostreleniu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera dokonca Rusko vyzval, aby sa Turecku za narušenie jeho vzdušného priestoru ospravedlnilo, čo Moskva odmieta a hrozí Ankare ekonomickými a inými sankciami.

Inzercia

Odporúčame

Slovenské predsedníctvo v EÚ zdedí aj finalizáciu rokovaní o TTIP

Slovenské predsedníctvo v EÚ zdedí aj finalizáciu rokovaní o TTIP

Slovensko v rámci svojho polročného predsedníctva v EÚ, v 2. polroku 2016, zdedí bohatú obchodnú agendu EÚ, vrátane finalizácie rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Uviedol minister hospodárstva SR Vazil Hudák po dnešnom stretnutí s eurokomisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou.