Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2015

Slovenské predsedníctvo v EÚ zdedí aj finalizáciu rokovaní o TTIP

Slovensko v rámci svojho polročného predsedníctva v EÚ, v 2. polroku 2016, zdedí bohatú obchodnú agendu EÚ, vrátane finalizácie rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Uviedol minister hospodárstva SR Vazil Hudák po dnešnom stretnutí s eurokomisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou.

Hudák upozornil, že s eurokomisárkou hovoril najmä o príprave SR na predsedníctvo v rade EÚ. Ten dátum sa blíži a treba mať jasno v tom, aké budú v tomto období kľúčové témy pre Slovensko.

"Zrejme nám padnú do lona také témy ako finalizácia dohody o voľnom obchode medzi EÚ a USA, čo nie je jednoduchá téma. Bude tam otázka toho, či Čína dostane štatút tržnej ekonomiky, čo je tiež zložitá právna a politická záležitosť. A tiež ďalšie dohody o vytvorení zón voľného obchodu s Japonskom, krajinami združenia Mercosur, Austráliou a Novým Zélandom," opísal situáciu Hudák.

Podľa jeho slov ide o naozaj širokú obchodnú agendu a komisárka Malmströmová bola zvedavá, či je SR na to všetko pripravená. Zároveň prisľúbila návštevu Slovenska, v apríli alebo máji, v rámci ktorej obe strany "skorigujú" obchodnú agendu nášho predsedníctva v EÚ.

Hudák poznamenal, že Slovensko je na túto náročnú agendu pripravené. Prebiehajú aktívne konzultácie vo všetkých oblastiach, či už ide o obchod, energetiku alebo konkurencieschopnosť, a to nielen na úrovni minister - komisár, ale aj na úrovni jednotlivých generálnych riaditeľov príslušných rezortov a sekcií.

Na otázku TASR, či je ministerstvo pripravené aj na "konfrontáciu" s domácou verejnosťou, ktorá je voči TTIP naladená skôr skepticky, Hudák uviedol, že treba zlepšiť komunikáciu s ľuďmi. Upozornil, že Malmströmová navrhla, aby sa počas jej pobytu na Slovensku uskutočnilo stretnutie s verejnosťou na túto tému a spresnil, že čím viac informácií o TTIP bude, tým viac bude jasnejšie, že ide o dobrý projekt, z ktorého aj Slovensko môže vyťažiť.

"Celkovo Slovensko ako malá otvorená ekonomika môže iba získať, ak sa otvorí ďalší trh. A taký obrovský trh ako USA je potenciálne veľkým zdrojom ďalšieho rastu pre Slovensko. Musíme to správne podchytiť a hlavne, aby slovenská ekonomika bola konkurencieschopná, aby sa dokázala na čoraz viac sa zväčšujúcom voľnom trhu presadiť a uplatniť," uviedol Hudák.

S odkazom na kritiky, ktoré spochybňovali transparentnosť rokovaní medzi EÚ a USA, Hudák uviedol, že tlmočil eurokomisárke názor, že členské krajiny by uvítali častejšiu a hlbšiu informovanosť v tejto veci. A dodal, že víta koncept vytvorenia tzv. datacentier, kde by sa sústreďovali všetky citlivé informácie v súvislosti s TTIP. Na Slovensku bude takéto datacentrum zriadené na Ministerstve hospodárstva. Prístup k informáciám z datacentra budú mať ľudia z ministerstiev a členovia parlamentu, ktorí budú mať možnosť zistiť, čo sa okolo dohody s USA deje a tlmočiť to verejnosti.

Inzercia

Odporúčame

KDH sa opäť pokúša zakázať reklamu na alkohol v okolí škôl

KDH sa opäť pokúša zakázať reklamu na alkohol v okolí škôl

Obce by mali mať právo obmedziť alebo zakázať reklamu na alkoholické nápoje na reklamných stavbách vo svojom územnom obvode alebo časti svojho územného obvodu. Reklama na alkohol by tak mohla zmiznúť aj z okolia škôl či školských zariadení. Navrhujú to poslanci KDH v novele zákona o reklame, o ktorej plénum rokovalo v závere desiateho rokovacieho dňa 58. schôdze Národnej rady SR.