Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. 11. 2015, 12:49

Na facebooku si už dám väčší pozor

Rozhovor s novinárom Markom Vagovičom, ktorého premiér Robert Fico ostro kritizoval za facebookovú komunikáciu s opozičným politikom.
Na facebooku si už dám väčší pozor

Premiér Fico včera v tomto komentári obvinil novinárov z Aktuality.sk, že stoja v službách opozície. Svoj komentár začal kritikou facebookovej komunikácie Marka Vagoviča a Daga Daniša, ktorí si podľa premiéra „hrkútali“ s podpredsedom NOVA Gáborom Grendelom. S Markom Vagovičom sme sa preto zhovárali o tom, čo si vzal z Ficovej kritiky a ako by novinári mali či nemali komunikovať na sociálnych sieťach. Rozhovor sme viedli – ako inak – na facebooku.

Premiér Robert Fico teba a Daga Daniša na základe vašej facebookovej komunikácie s podpredsedom NOVA Grendelom obvinil, že nie ste novinári, ale akísi protivládni žoldnieri. To je, samozrejme, nezmysel, ale ak odhliadneme od tohto premiérovho ataku, otvára sa zaujímavá debata o tom, ako sa majú správať novinári na facebooku. Nemáš spätne pocit, že si v tomto prípade trochu prestrelil?

Prestrelil je asi silné slovo. Ale je fakt, že niektoré vety by som dnes formuloval inak. Napríklad poznámka, že NOVA by mala prinášať aj vlastné témy, respektíve kauzy, ktoré rozhýbu verejnú mienku, vyznieva trochu aktivisticky. A Fico to, pochopiteľne, využil, aby mohol povedať, že sme v podstate opoziční žoldnieri. No keby bol korektný, tak by z našej facebookovej komunikácie nevytrhol len dva citáty, ktoré sa mu akurát hodia.

Keď si ju totiž prečítaš pozorne, tak musíš vidieť, že ja som stranu NOVA v podstate kritizoval, že urobila tlačovku k Výbohovi len preto, aby mohla zaútočiť na Fica. Neprišli totiž s ničím novým, len ho vyzvali, aby povedal, či je jeho priateľ obvinený z trestného činu. To sa mi zdá dosť málo: bol to skôr bezradný pokus, ako zaujať médiá a vytĺkať zo stokrát premletej témy politický kapitál. Lebo pred voľbami sa to, samozrejme, hodí. Takýto prístup však nepovažujem za správny bez ohľadu na to, či ide o Fica alebo iného politika.

Takže uznávaš, že si na niektorých miestach použil ako novinár formulácie, ktoré sa viac hodia do osobného rozhovoru než na verejný priestor facebooku?

Asi áno. Na druhej strane, na rozdiel politikov, ktorí sa s kamarátmi z biznisu tajne stretávajú v konšpiračných bytoch alebo v moravských pivničkách, nemám čo skrývať. Gábor je náš bývalý kolega a novinár, s ktorým si tykáme. Presne tak, ako si Robert Fico tyká so svojím priateľom Výbohom, ktorý je podľa českej polície zapletený do obrovskej korupčnej kauzy Pandur.

Tento fakt však premiér vo svojom komentári taktne obišiel, lebo by musel všeličo vysvetľovať.

Na facebooku si aktívny od začiatku leta a sám si kritizoval slovenských novinárov za to, ako sa správajú na facebooku, najmä voči sebe. Nie je to trochu tak, že si viacerí novinári pletú verejný priestor facebooku, ktorý predpokladá istú úroveň komunikácie, so súkromnými debatami v krčme?

Prvé dni som bol naozaj zhrozený, lebo niektorí novinári sa na facebooku správajú úplne inak, ako ich poznám. Facebook im asi dodáva viac sebavedomia, takže zbierajú lajky ako o život, aby ich kolegovia a známi potľapkávali po pleciach, akí sú dobrí. Mnohí z nich sú však v skutočnosti priemerní a povrchní, čo sa snažia prekryť kvázi vtipnými, údernými alebo emóciami nabitými statusmi. Nehovoriac o vulgárnych prejavoch, ktoré by si možno nedovolili ani v tej krčme. Keď to čítajú ľudia, ktorí majú o novinároch romantické predstavy, akí sú to bojovníci za pravdu a spravodlivosť, tak musia byť niekedy dosť rozčarovaní.

No aj novinári sú len odrazom spoločnosti, hoci si namýšľajú, že sú niečo viac ako bežná populácia. Nie sú a podľa toho by sa mali aj správať. Najmä by sme mali byť zodpovednejší, aby sme nedávali politikom ako Fico zbytočné zámienky na ataky, aké predviedol napríklad voči portálu Aktuality.sk. Jeho publikum nebude skúmať detaily, odteraz sme pre nich na jednej lodi s opozíciou, hoci to nie je pravda. Píšeme rovnako kriticky o Smere, Procházkovi aj Lipšicovi, čo musí vidieť každý, kto pozorne sleduje náš portál.

Dlhé roky si facebooku odolával, už si však niekoľko mesiacov jeho intenzívnym používateľom. Aký ma pre teba ako novinára primárny význam – ako výmena názorov s inými novinármi či skôr ako nástroj prezentácie vlastného média aj vlastnej práce?

Facebook som dlho ignoroval, lebo mi to prišlo ako strata času, ktorý môžem venovať niečomu zmysluplnejšiemu, napríklad počúvaniu hip-hopu... Ale časom som si uvedomil, že je to naozaj dobrý nástroj, ako informovať o svojich článkoch čo najširší okruh ľudí. Je to v podstate neplatená reklama, pričom v statusoch môžeš efektívne vypichnúť pointu svojich textov.

Pri čítaní niektorých novinárskych statusov mám však pocit, že sa snažia marketingom prekryť slabý obsah. Preto pozorne čítam len statusy tých novinárov, ktorých si vážim. Keď si však chcem s niekým vymeniť informácie, radšej sa stretnem osobne. Po komentári premiéra Fica to platí dvojnásobne.

Takže si vlastne premiérovi vďačný za príučku, ako správne používať facebook?

Myslím, že to platí aj naopak: aj on si musí dávať od istého času väčší pozor, čo a pred kým hovorí. Minimálne odvtedy, ako som zverejnil nahrávku, na ktorej hlas, ktorý sa veľmi podobá jeho hlasu, chváli, ako zháňal od utajených sponzorov peniaze pre stranu...

Záverečná otázka: po komentári premiéra si na facebooku napísal, že vašu októbrovú komunikáciu s Grendelom si Robert Fico všimol práve teraz aj preto, že v Smere vedia, na čom aktuálne pracujete, a preto vás potrebujú spochybniť. Môžeš naznačiť viac, o čo ide?

Primárne asi premiér reagoval na jeden externý komentár od Mariána Sekeráka, ktorý napísal pre Aktuality.sk. No keďže som novinárom už viac ako pätnásť rokov, je mi jasné, že niekedy sa politici bránia aj preventívne. Napríklad vtedy, keď tušia, že noviny pracujú na kauze, ktorá im môže spôsobiť vážne problémy.

A Robert Fico vie, že pripravujeme tému, ktorá už raz jeho vláde takmer zlomila väz. Možno aj preto je taký nervózny, pričom sa nás snaží spochybniť, že sme lokaji opozície, hoci počas svojej kariéry som napísal stovky kritických článkov o politikoch z jednej aj druhej strany. A tak to bude aj naďalej.

Foto: Aktuality.sk

Odporúčame

Americká hanba s utečencami

Americká hanba s utečencami

Už 31 z celkovo 50 štátov USA oznámilo, že na svojom území nechcú ani jedného sýrskeho utečenca. Amerika sa už nemôže pasovať za morálneho lídra západného sveta.