Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Turecký Kurd zadržaný v Česku nemá kontakty s ISIS

Krajský súd v Hradci Králové uvalil vydávaciu väzbu na 30-ročného občana Turecka, ktorý bol medzinárodne hľadaný Interpolom pre napojenie na teroristov.

Česká polícia zadržala hľadanú osobu v utorok pri cestnej kontrole v Hradci Králové. Nazmin Sahin, ktorý sa podľa informácií denníka Mladá fronta Dnes vyhýbal nástupu na výkon trestu nepodmienečného odňatia slobody za distribúciu kurdských letákov, by za mrežami mal zostať dovtedy, kým sa vyjasní, z čoho ho viní turecká justícia.

Turecká strana má na predloženie oficiálnych dokladov alebo konkrétneho rozhodnutia 40 dní, uviedol štátny zástupca Radek Soukup. Ďalej povedal, že prostredníctvom rezortu spravodlivosti budú kontaktovať prokuratúru v meste Van na východe Turecka a vyzvú ju, aby predložila listinné podklady. Soukup už teraz vylúčil, že by zadržaný mal kontakty na tzv. Islamský štát. Organizáciou, ktorú mal podporovať v Turecku, nie je podľa jeho názoru ani zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK), napísal internetový server iDNES.cz.

Podľa právnej zástupkyne Zuzany Dostálkovej ide o muža, ktorý je obeťou systému v Turecku, kde sa angažoval na strane opozície. Advokátka prirovnala jeho aktivity k disidentskej činnosti v ČR za komunizmu. Muž navyše disponoval na prvý pohľad vierohodnými talianskymi dokumentmi a na území EÚ sa zdržiava šesť rokov, zväčša práve v Taliansku.

Sahin, ktorý cestoval do ČR ako turista, nechce byť vydaný do Turecka, pretože mu tam hrozí vyšší trest, uviedla Dostálková s tým, že podala sťažnosť proti rozhodnutiu súdu.

Inzercia

Odporúčame