Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Štát nie je povinný starať sa o neúspešných azylantov, rozhodol holandský súd

Holandský najvyšší správny súd dal dnes za pravdu vláde v tom, že nie je povinná poskytovať jedlo a prístrešie žiadateľom o azyl, ktorých žiadosť bola zamietnutá a ktorí odmietajú repatriáciu.

Súd týmto rozhodnutím právne podporil jednu z najprísnejších imigračných politík v Európe, konštatovala agentúra Reuters.

Štátna rada, ktorá posudzuje, či sú všetky rozhodnutia vlády v súlade so zákonom, dospela k záveru, že nová politika konzervatívneho premiéra Marka Rutteho nie je v rozpore s európskym Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Odmietnutí žiadatelia o azyl nemajú právo odvolávať sa na Európsku sociálnu chartu, uviedol súd.

Holandská vláda "má právo, keď poskytuje prístrešie v takzvaných miestach obmedzenej slobody, vyžadovať od neúspešných žiadateľov o azyl, aby spolupracovali pri svojom odchode z Holandska", citoval Reuters z rozhodnutia Štátnej rady.

Mimovládne organizácie a OSN kritizujú holandskú imigračnú politiku za priveľkú prísnosť.

Inzercia

Dnešné rozhodnutie odporuje augustovej správe Výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie, ktorý Holanďanom odkázal, že musia zabezpečiť základné potreby utečencov bezpodmienečne. Spoluautor správy výboru Ion Diaconu vtedy napísal, že "pokým sú v Holandsku, musia mať zabezpečenú minimálnu životnú úroveň".

Rada Európy v roku 2014 vytkla Holandsku, že zadržiava žiadateľov o azyl "administratívne" (bez súdu) a mnohých z nich ponecháva v právnej neistote a núdzi.

V poradí krajín, kam smeruje v EÚ najviac žiadateľov o azyl, je Holandsko na ôsmom mieste. V roku 2014 predstavovali noví azylanti v krajine štyri percentá z celkového počtu prichádzajúcich žiadateľov.

Holandsko vlani zaznamenalo 87-percentný nárast počtu žiadostí o azyl, spolu ich dostalo 24.535, dodal Reuters.

Odporúčame