Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015, 09:27

Poslanci diskutujú o zmene rokovacieho poriadku aj majetkových priznaniach

Zabrániť nepriamym novelám, pozmeňujúcim návrhom na poslednú chvíľu či praxi opakovaného sťahovania návrhov zákonov tesne pred hlasovaním. Aj toto sú ciele návrhu novely zákona o rokovacom poriadku NR SR z dielne Petra Pellegriniho, Jany Laššákovej a Miroslava Číža.

Opozícii prekáža, že napriek deklarovaným cieľom má novela obsahovať výnimky, podľa ktorých, ak to plénum odhlasuje, bude možná aj nepriama novela aj pozmeňujúci návrh na poslednú chvíľu.

Súčasťou pôvodného návrhu bol aj Etický kódex poslanca, cez pozmeňujúci návrh Anny Vittekovej (Smer-SD) však dôjde k zmene tak, že kódex súčasťou právnej normy nebude a parlament ho v budúcnosti prijme formou uznesenia. Kedy to bude, závisí od dohody v pléne.

Novela mení aj pravidlá Hodiny otázok, kde odpovede členov vlády majú dostať časový limit. Žiadna odpoveď by nemala trvať dlhšie ako päť minút. Hodina otázok je rozdelená na dve časti. Prvá 15-minútovka je vyčlenená pre premiéra. To, na koľko otázok poslancov odpovie, záleží na dĺžke jeho odpovedí. Spravidla sa však dostane maximálne k druhej otázke. Podľa nových pravidiel však predseda vlády stihne minimálne tri otázky. Zvyšných 45 minút patrí členom vlády, ktorí chodia k rečníckemu pultu postupne odpovedať podľa vyžrebovaného poradia otázok. Aj oni sa budú musieť po novom pri každej otázke zmestiť do päťminútového limitu.

Z dielne Pellegriniho, Laššákovej a Číža je aj návrh novely ústavného zákona, ktorý má sprísniť majetkové priznania. Zmenu predložili poslanci Smeru-SD, opozícia ho však považuje za bezzubý. Na novelizáciu právnej normy je však potrebných minimálne 90 hlasov, čo vládna strana sama nemá.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej 15-minútovky odpovedať straníckemu kolegovi Zoltánovi Vargovi. Toho zaujímajú závery Bezpečnostnej rady SR, ktorá rokovala o opatreniach v boji proti terorizmu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Bude jasno až polojasno, ojedinele hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou, no mimoriadne teplo. Denná teplota sa bude pohybovať od 13 do 20 stupňov, pri nízkej oblačnosti alebo hmle od 6 do 13 stupňov. Slabý, cez deň miestami južný vietor do 25 km/h. (shmu)

pred 8 hodinami

Nový variant koronavírusu, prvýkrát zistený v americkom štáte Kalifornia, môže byť nielen nákazlivejší, avšak i spôsobovať ťažší priebeh choroby COVID-19. Vyplýva to z výsledkov dvoch dosiaľ nepublikovaných štúdií, informovala v stredu televízna stanica CNN. (tasr)

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

„Celé dnešné Sulíkovo predstavenie vyznieva ako lacný trik. Ponúkol sa, že preberie ministerstvo zdravotníctva, ale za podmienok, o ktorých mu muselo byť jasné, že budú neakceptovateľné. A keď mu nevyhoveli, s čím iste dopredu počítal, teatrálne sa zbavil zodpovednosti za ďalší vývoj. V politike to však takto nefunguje. Verejnosť tomu neuverí,“ komentuje hlavnú politickú udalosť dnešného dňa Jozef Majchrák.

pred 10 hodinami

Vláda premiéra Andreja Babiša plánuje doteraz najzásadnejšie obmedzenia verejného života v Českej republike. Zavrieť sa údajne majú všetky obchody okrem predajní potravín a lekární. Občania by sa tiež nemohli pohybovať viac než 20 kilometrov od svojho domova. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke TV Nova. (tasr)