Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Čínska spoločnosť vybuduje na Slovensku vedecké centrum za 20 miliónov eur

V bratislavskej Mlynskej doline má do roku 2020 vyrásť nové vedecko-výskumné a servisné centrum za 20 miliónov eur.

Vybuduje ho tam čínska spoločnosť ZTE Corporation spolu so Slovenskou technickou univerzitou (STU) a Vedeckým parkom Univerzity Komenského. Všetky tri strany v utorok (24.11.) v Číne podpísali predbežnú dohodu o vybudovaní, informovala dnes TASR Petra Kotuliaková zo STU.

Náplňou centra bude podľa Kotuliakovej aplikovaný výskum v oblastiach informačných a komunikačných technológií, biotechnológie, bioinformatiky a súvisiacich medziodborových oblastiach. Centrum má vytvoriť takmer 100 nových pracovných miest. Kotuliaková uvádza, že nebude požadovať štátnu dotáciu Slovenskej republiky.

"Z pohľadu nových technológií a výskumu v oblasti aplikovanej informatiky je Čína ďaleko pred nami. Ak sa nám podarí preniesť časť jej know-how na Slovensko a spoločne s našimi odborníkmi posunúť vývoj dopredu, je to pre nás obrovská príležitosť," zdôraznil dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Pavel Čičák. Riaditeľ Vedeckého parku Univerzity Komenského Ján Turňa doplnil, že ťažiskom vývoja v novom centre bude multidisciplinárne riešenie medzi biomedicínou a informačnými technológiami.

Ako uviedol Ming Li, viceprezident ZTE Corporation, firma pozorne sleduje rozvíjajúce sa trendy a výzvy v oblasti informačných technológií. S 20 vedecko-výskumnými centrami a 108 pobočkami vo svete sa angažuje do informačno-komunikačných riešení zameraných na hlavné priemyselné odvetvia, verejných i podnikových klientov, pripomenul.

Dohodu podpísali počas summitu Čína+16 v Suzhou.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.