Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Aj v druhom kole parlamentných volieb v Egypte uspeli lojalisti prezidenta

Aliancia s názvom "Pre lásku k Egyptu", blízka egyptskému prezidentovi Abdalovi Fattáhovi Sísímu, získala v druhom kole parlamentných volieb všetkých 60 kresiel na základe väčšinového volebného systému.

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré v stredu zverejnila volebná komisia.

Aliancia tak uspela v oboch kolách hlasovania a vstúpi do parlamentu so všetkými 120 poslaneckými kreslami rozdelenými na základe straníckych kandidátok, píše agentúra Reuters.

Účasť v druhom kole volieb, ktoré sa uskutočnili v nedeľu a pondelok v 13 provinciách vrátane Káhiry, dosiahla 29 percent, uviedla volebná komisia.

O deviatich zo zvyšných 222 individuálnych kresiel sa rozhodne v dodatočnom súboji medzi vedúcimi kandidátmi 1.-2. decembra. Väčšina z celkového počtu 596 kresiel egyptského parlamentu je rezervovaná pre nezávislých kandidátov; všetci kandidáti však v podstate podporujú prezidenta, pripomína agentúra AP.

Konečné výsledky volieb budú zverejnené 3.-4. decembra, pričom nový parlament by mal po prvý raz zasadať v priebehu decembra. Egypt nemá parlament od roku 2012, keď toto legislatívne teleso s väčšinovým zastúpením islamistov rozpustil súd.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva