Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Obama podpísal zákon o obrane napriek výhradám voči riešeniu Guantánama

Americký prezident Barack Obama podpísal v stredu širokospektrálny zákon o obrannej politike, ktorý oprávňuje vládu použiť na obranu krajiny výdavky vo výške 607 miliárd dolárov.

Informovali o tom v noci nadnes agentúry Reuters a AP.

Obama tak spravil aj napriek svojim výhradám voči opatreniam zahrnutým v tejto legislatíve, ktoré komplikujú uzavretie vojenského väzenia Guantánamo na Kube. Biely dom avizoval podpísanie zákona už skôr.

Obama uzavretie tohto kontroverzného zariadenia sľubuje už dlho, čelí však námietkam zákonodarcov, ktorí si neželajú, aby boli tamojší zadržiavaní - podozriví z terorizmu - premiestnení do väzníc na pôde Spojených štátov.

Prezident vystupuje proti týmto opatreniam odvtedy, čo ich Kongres pripojil k návrhom zákona o rozpočte v snahe zablokovať jeho plány. Obama vyjadril sklamanie, že Kongres opäť zlyhal pri riešení Guantánama.

V stanovisku Obama uviedol, že predmetný návrh zákona zahŕňa podstatné výhody pre zamestnancov americkej armády po celom svete, dôležité reformy vojenského dôchodkového systému, ako aj ďalšie opatrenia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.