Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2015

Opozícia chce dať ombudsmanovi možnosť zúčastňovať sa schôdzí pléna

Verejný ochranca práv by mal mať podobne ako prezident, generálny prokurátor či predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR možnosť vystúpiť v pléne parlamentu.

V pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o rokovacom poriadku NR SR to v závere deviateho rokovacieho dňa 58. schôdze parlamentu navrhla skupina opozičných poslancov na čele s podpredsedníčkou parlamentu Erikou Jurinovou (OĽaNO).

"Osobitné postavenie verejného ochrancu práv je zakotvené v Ústave SR a malo by byť premietnuté aj do predpisu nižšej právnej sily, teda zákona o rokovacom poriadku," vysvetlila Jurinová.

V pozmeňujúcom návrhu ďalej žiada, aby v prípade, že ústavný činiteľ predloží parlamentu správu či mimoriadnu správu, musí sa prerokovať aj v pléne. "Tieto správy totiž často poukazujú na najzávažnejšie problémy tejto krajiny, ku ktorým nepochybne patrí aj podozrenie z porušovania základných práv a slobôd a sú to práve poslanci a iní ústavní činitelia, ktorí by mali priamo na pôde zákonodarného zboru o týchto problémoch diskutovať, zaoberať sa nimi a navrhovať riešenia," uvádza opozícia v odôvodnení.

Ombudsmanka Jana Dubovcová predložila svoju Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním niektorých orgánov do parlamentu ešte v auguste 2013.

Smer-SD ju do pléna opakovane odmietol zaradiť, rokovalo sa o nej len na pôde ľudskoprávneho výboru. Diskusie v pléne sa dožadovala opozícia, ale aj Dubovcová, ktorá žiadosť formulovala v liste adresovanom predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD).

Diskusia o novele zákona o rokovacom poriadku z dielne Pellegriniho, Jany Laššákovej a Miroslava Číža (všetci Smer-SD) bude pokračovať aj vo štvrtok. Nasledujúcim bodom bude ďalší návrh tejto trojice, ktorým je novelizácia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.

Právna norma má sprísniť majetkové priznania verejných funkcionárov. Či prejde, je otázne. Na prijatie novely je potrebných až 90 hlasov, opozícia ju však považuje za bezzubú.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať straníckemu kolegovi Zoltánovi Vargovi. Toho zaujímajú závery Bezpečnostnej rady SR, ktorá rokovala o opatreniach v boji proti terorizmu. Premiér o nich informoval v stredu na tlačovej konferencii.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.