Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. 11. 2015, 18:50

Dostane sa Matovič do parlamentu? (rozhovor)

Igor Matovič by mal zabudnúť na dvojkoalíciu. Je to príliš veľké riziko. Rozprávali sme sa so sociológom a riaditeľom agentúry Focus Martinom Slosiarikom.
Dostane sa Matovič do parlamentu? (rozhovor)

Posledné dva prieskumy agentúry Focus ukazujú, že dvojkoalícia Obyčajní ľudia – Nova získava 6,6 až 6,7 percenta, takže by sa nedostala do parlamentu, keďže dvojkoalícia potrebuje na vstup do parlamentu 7 percent. Aké sú teda podľa vás šance dvojkoalície Matovič – Lipšic vstúpiť do parlamentu?

Prieskumy ukazujú, že táto dvojkoalácia je na hranici 7 percent. Okrem tých výskumov, ktoré spomínate, niektoré nezverejnené ukazujú podporu 7,1 alebo 7,2 percenta, čiže je to na hranici zvoliteľnosti, a teda z pohľadu strany riziko. Dnes sa, samozrejme, nedá s istotou povedať, že by sa táto koalícia nedostala do parlamentu, vždy musíme počítať s istou štatistickou chybou. Na druhej strane tento trend potvrdili viaceré výskumné agentúry, takže je pravdepodobné, že dvojkoalícia môže mať problém. Treba však povedať, že prieskumy sú vždy len fotografiou aktuálnej situácie a do volieb je ešte niekoľko mesiacov, takže kampaň môže veci zmeniť.

Voliči Igora Matoviča dostávajú z médií signál, že sa za istých okolností ich strana nemusí dostať do parlamentu. Keby si voliči OĽaNO mali vybrať inú stranu, ku komu majú najbližšie?

Je to rôznorodé, ale v zásade ide o strany stredopravej časti spektra. OĽaNO má ideologicky rôznorodých voličov, volia ich konzervatívnejší aj liberálnejší voliči a podľa toho by sa aj správali. Niektorí majú blízko ku KDH, iní k SNS, z nových strán k Sieti, liberálnejší voliči majú bližšie k Most-Híd či SaS.

Igor Matovič istý čas opakoval, že trvá na dvojkoalícii, dnes je už opatrnejší. Keby boli voliči OĽaNO zneistení a obávali sa, že ich hlas prepadne, viete si predstaviť, že by napokon Matovičova strana mohla klesnúť aj pod 5 percent?

Považujem to za dosť nepravdepodobné. Aj keby sa OĽaNO a Nova rozhodli kandidovať ako jeden subjekt, s tým, že kandidáti Nova budú na kandidátke OĽaNO, tak sa to dá ľahko a pragmaticky voličom tejto strany vysvetliť, aby ich hlas neprepadol. Nie je dôvod, aby kvôli tomu došlo k odlivu voličov k inej strane.

Martin Slosiarik: Nevidím dôvod, aby voliči OĽaNO a Nova nepochopili, že do volieb nepôjdu ako dvojkoalícia.

To znamená, že strana Igora Matoviča má tvrdé jadro, na ktoré sa môže spoľahnúť?

Ak to bude racionálne rozhodnutie obidvoch strán, nevidím dôvod, aby sympatizanti týchto strán nevolili túto kandidátku, aj keď nebudú formálne dvojkoalíciou. Voličom Novy sa to dá vysvetliť rovnako, ako voličom OĽaNO. Predstava, že by to stranu mohlo napokon stiahnuť pod 5 percent, je málo pravdepodobná.

Igor Matovič čelí istej politickej izolácii, za neprijateľného ho považuje Smer, čo je logické, ale aj Most a Sieť. Voliči OľaNO tým dostávajú odkaz, že ich strana nielenže nebude vo vláde, ale je istým spôsobom aj prekážkou pravicovej vlády. Nemôže to týchto voličov zneistiť, aby radšej volili niekoho iného?

Nie je to žiadna novinka, tieto osobné vymedzenia sú známe. Aj napriek tomu dnes táto strana dosahuje v prieskumoch percentá, ktoré má, preto si nemyslím, že sa do volieb môže niečo zásadné zmeniť. Po druhé, nemyslím si, že dnes voliči opozičných strán myslia na nejakú povolebnú koalíciu stredopravých strán, skôr by som povedal, že voliči vedia, že ide o príliš heterogénne spojenie na to, aby dokázali spolu fungovať. Istú rolu zohráva skúsenosť z roku 2011, ale aj vedomie, že ide o príliš veľa strán a príliš veľa rôznorodých ideologických záujmov. Voliči sa dnes na opozíciu nepozerajú pohľadom, ako sa v roku 1998 pozerali na SDK.

 

Foto: TASR/Martin Baumann, archív

 

Odporúčame

Šéfka sestier: Je čas, aby sme vstúpili do politiky

Šéfka sestier: Je čas, aby sme vstúpili do politiky

Zdravotné sestry vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline sa rozhodli, že na protest podávajú hromadné výpovede. Očakávajú, že k ich protestu sa pridajú ďalšie sestry z ďalších nemocníc. Prinášame rozhovor s Monikou Kaveckou, predsedníčkou odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

Americká hanba s utečencami

Americká hanba s utečencami

Už 31 z celkovo 50 štátov USA oznámilo, že na svojom území nechcú ani jedného sýrskeho utečenca. Amerika sa už nemôže pasovať za morálneho lídra západného sveta.